Leto je vreme godišnjih odmora, kada “bežimo” od užurbane svakodnevnice i nekoliko slobodnih dana koristimo da se odmorimo na plaži kraj mora, reke ili jezera, planinama ili uživamo u zelenim krajolicima seoske sredine. Pitanje koje svima padne na pamet dok se pakuje jeste – ko će da brine o mom sobnom cveću? Većina će zamoliti rođaku, prijateljicu ili komšinicu da zalije cveće tokom odsustva. Međutim, postoji nekoliko trikova kako zalivati cveće dok ste na godišnjem odmoru, a da pritom ne opterećujete druge.
Kada odete na put, morate se pobrinuti da vaše biljke “prežive” period vašeg odsustva. Sobne biljke su zbog neprirodnih uslova u unutrašnjosti daleko ugroženije i manje tolerantne na zanemarivanje, od baštenskih biljaka.
Ukoliko idete na kraći put od dva ili tri dana, tada nema problema, biće dovoljno da obilno zalijete biljke ili cele saksije potopite u vodu i ostavite da stoje 30 minuta (ovo se ne odnosi na vrste koje ne podnose natapanje supstrata, poput aloje vere, zamije i sanseverije) i pomerite ih sa direktne sunčeve svetlosti, jer ćete na taj način sprečiti brzo isušivanje zemlje i ožegotine na lišću. Ukoliko ste cveće izbacili na balkon, vratite ga unutra, kako biste ga zaštitili od visokih temperatura i grupišite ga prema potrebama za svetlošću.
Međutim, ako putujete na duži vremenski rok, to može da predstavlja problem za biljke koje su navikle na stalnu negu i održavanje. Ukoliko imate kaktuse, nema razloga za brigu, kaktus možete zaliti pred put i njemu je za narednih 15 dana to dovoljno. A šta je s ostalim biljkama?
Pored obilnog zalivanja i sklanjanja saksija sa direktne sunčeve svetlosti, važno je i da očistimo biljke pred put, tj. uklonimo suve, uvenule delove, kako bismo izbegli rizik od pojave infekcije ili napada štetočina, kao i da obrišemo prašinu s listova. Jednom rukom pridržavajte list, a drugom rukom ga obrišite vlažnom, ali ne mokrom krpom ili tupferom, nežnim pokretima. Zašto je ovo važno? Prevucite prstom preko lista biljke koju niste čistili nekoliko dana – na njemu će zasigurno ostati sloj prašine. On blokira sunčevu svetlost i smanjuje mogućnost fotosinteze, što rezultira usporenim rastom biljke.
Uz ova tri trika nećete morati da razmišljate o zalivanju biljaka dok ste na odmoru.
Kapilarni sistem
U veću posudu (može poslužiti i lonac ili vaza veće zapremine ili čak balon za vodu od 5-6 litara) sipajte vodu do vrha i oko nje poređajte saksije sa sobnim cvećem. Zatim vam je potrebna pamučna traka, odnosno više njih (možete iskoristiti pamučni učkur od neke stare trenerice, važno je samo da bude dovoljno dugačak ili čak može poslužiti stara pamučna majica, od koje ćete izrezati dugačke trake), čiji ćete jedan kraj uroniti u vodu, a drugi deo u supstrat u saksiji, nekoliko centimetara ispod površine tla, blizu same biljke. Važno je da pamučna traka ili konopac dodiruje dno posude s vodom jer će na taj način polako i do kraja izvlačiti vodu iz posude u saksiju. Takođe, neophodno je da posuda s vodom bude iznad saksija, te je postavite na neko improvizovano uzvišenje – na manji sto ili hoklicu, ili je stavite na policu iznad one gde stoje saksije s cvećem.
Na ovaj način održava se konstantan nivo vlage u zemljištu. Voda kapilarnim putem kvasi pamučnu traku ili kanap, a kako se supstrat bude sušio, istim kapilarnim principom će se prenositi i u saksiju.
Sistem kap po kap
Još jedan jednostavan način kako svojim sobnim biljkama možete obezbediti optimalnu količinu vode dok ste na godišnjem odmoru. Potrebna vam je samo jedna plastična flaša od litar i po sa čepom. Napunite je vodom i zatvorite čepom, na kome ste prethodno napravili nekoliko rupica ekserom. Potom je potrebno da flašu naopako zabodete u zemlju (stavite palac preko otvora i brzo je okrenite pre nego što je zaronite u zemlju, kako ne biste prosuli vodu iz flaše), tako da čep bude nekoliko centimetara u zemlji, tj. ispod površine supstrata. Pazite samo da boca ne bude preblizu vaše biljke i da rupe koje ste izbušili na čepu ne budu prevelike i da ih ne bude previše, kako se voda ne bi prebrzo potrošila. Ne bi bilo loše da ovaj sistem zalivanja testirate nekoliko dana pre nego što krenete na godišnji odmor, kako biste bili sigurni kojom brzinom voda curi iz flaše.
Takođe, nije zgoreg da pre ubacivanja flaše u supstrat, u njemu napravite udubljenje i malo ga pritisnete, kako bi se zemlja sabila i grudvice ne bi zapušile otvore na čepu.
Voda će na ovaj način lagano kapanjem isticati iz boce kako se zemlja bude sušila i navodnjavati biljke, bez opasnosti od prekomerne vlage. Jedna flaša po saksiji je dovoljna da biljka preživi do vašeg povratka. Kada se vratite s odmora, izvadite praznu bocu iz supstrata, preskočite jedan dan zalivanja, a potom nastavite s redovnim održavanjem biljke.
Ostavite biljke u kupatilu
Postoji još jedno rešenje koje će obezbediti kontinuirano snabdevanje biljaka vodom dok ste na odmoru. Lavabo, kadu ili lavor napunite vodom u dubini od nekoliko centimetara, a potom poređajte peškire po njihovom dnu i na njih stavite saksije sa cvećem. Ovim ćete takođe obezbediti kapilarno zalivanje, ali preko dna saksije. Uslov je, naravno, da kupatilo nije u potpunosti zamračeno, odnosno, potrebno je makar malo dnevne svetlosti, kako biljke ne bi uvenule.
U ovu svrhu takođe može poslužiti i pesak. Saksiju sa biljkom potopite u dublji sud u koji se sipa voda, a oko same biljke u saksiju se sipa pesak. Pesak čuva vlagu i na ovaj način biljke mogu izdržati više od dve nedelje.
Za koji god navedeni sistem da se odlučite, potrebno je da zemlju pre polaska dobro natopite, kako bi zalihe vode što kasnije počele da se troše dok ste na odmoru.
Ovi “trikovi” su delotvorni za period od 10 do 14 dana. Ako nakon povratka s odmora vidite da biljka nije u dobrom stanju, nemojte odmah posezati sa vodom, već ustanovite u čemu je problem. Ako je biljka prezalivena, potrebno je da odstranite trule delove i ostavite da se supstrat osuši. Ako je pak primetan nedostatak vlage, tj. biljka tokom vašeg odsustva nije dobila dovoljnu količinu vode, saksiju potopite u dublji sud s vodom i ostavite da se natopi nekih 30 minuta.
Ako ste ipak odlučili da zamolite blisku osobu da zaliva vaše biljke dok ste na godišnjem odmoru, potrudite se da joj olakšate posao. Ukoliko neke biljke zahtevaju više ili manje vode, ostavite im ceduljicu s uputstvima.
Tanja Prolić