
Sneg je redovan pratilac zimskih meseci, posebno na većim nadmorskim visinama. Koliko je koristan – dobar je jorgan za zimske useve, stvara zalihe vlage za neko sušno sutra, zamenjuje mašine za grubo sitnjenje zemlje – toliko može da bude štetan, da baštovanima „pomrsi račune“, da im pocepa folije na plastenicima i napravi veliku štetu i pometnju u proizvodnji.
Piše: Svetlana Mujanović
Već u poznu jesen atari sela u Jablaničkom okrugu tradicionalno se bele od bašta pod krovom u kojima se gaji rano povrće. Zbog relativno blage klime, oni su uglavnom bez dopunskog zagrevanja, ali prekriveni su najčešće sa dve folije koje mogu dobro da ušuškaju mlado povrće i zaštite ga od spoljašnjeg minusa. Ipak, dešava se da debeli snežni pokrivač poremeti baštovanske planove. Zbog toga stručnjaci Poljoprivredne savetodavne stručne službe u Leskovcu proizvođače koji rano povrće gaje u zaštićenom prostoru podsećaju na to da treba da reaguju preventivno.
Dupla folija i biljkama prija
Pošto ove preporuke mogu da spasu ranu povrtarsku proizvodnju i u ostalim krajevima, prenosimo najvažnije savete diplomiranog inženjera Bobana Stankovića, savetodavca za ratarstvo i povrtarstvo u Poljoprivrednoj savetodavnoj i stručnoj službi u Leskovcu. Prva mera, ali ne i najvažnija, o kojoj valja misliti za vreme podizanja plastenika, je prekrivanje zaštićenog prostora duplom folijom koja se naduvava.
Sloj vazduha između dve folije treba da bude 15 do 25 cm. U toku zime folija je za trećinu više naduvana nego tokom letnjih meseci. U ovako opremljenom plasteniku temperatura mnogo više prija mladim biljkama, ali i onim starijim, jer je zimi značajno viša od spoljašnje, a leti, kada upeče sunce, prijatnije je boraviti u plasteniku nego na otvorenom polju. Dupla folija ne prija samo biljkama, već čuva i stabilnost i sigurnost plasteničke konstrukcije.
– Naduvana folija mnogo bolje trpi opterećenje od snega i bolje podnosi jake udare vetra – ukazuje ovaj savetodavac. – Gubici energije u plastenicima pokrivenim duplom folijom za oko 40 procenata manji su nego kod plastenika pokrivenih jednom folijom.