Насловна ВЕСТИ1 Kako protiv rutave bube

Kako protiv rutave bube

544

Rutava buba (Tropinota hirta), nimalo je simpatičan i veoma štetan insekt. Ona prezimi kao odrasli insekt u zemlji, na dubini do 10mm. Ima jednu generaciju godišnje i polifagna je štetočina koja napada cvetove svih biljaka. Odličan je letač pa u potrazi za hranom lako prelazi na nove površine. Rutava buba ima tamno telo, obraslo sivim dlačicama, sa bledožutim nepravilnim tačkicama na pokriocima. Čim izlete, odrasle jedinke se hrane cvetovima maslačka, a kako počinje cvetanje voćaka, prelaze na njih. Može se videti i u usevima uljane repice, kao i na ukrasnom bilju.

Odrasle jedinke polažu tridesetak jaja u zemlju ili najradije ispod biljnih ostataka. Tokom dana rutava buba je najaktivnija u periodu od 10 do 16 časova. Iz položenih jaja se pile larve bele boje sa žutom glavom, veličine 15mm. Hrane se biljnim ostacima u raspadanju i sitnim korenovima, i ne prave značajnija oštećenja na korenu voćaka i gajenih biljaka. Čitav svoj razvoj larva provodi u zemljištu, u plitkom površinskom sloju. Tu se larve i učaure. Odrasle jedinke nove generacije ne izlaze te godine iz skrovišta, već prezimljavaju u površinskom sloju zemljišta, koji napuštaju tek narednog proleća – krajem marta ili početkom aprila.

Zbog njih u voćnjacima treba postaviti bele ili plave posude s vodom za izlovljavanje. Da bi se privukle rutave bube, u vodu se dodaju cimet, anis, negro bombone, sirup od jabuke, sirup od jagode, maline ili slično. Treba postaviti što više posuda, prvenstveno po obodu parcele, a manji broj rasporediti u unutrašnjosti. Kao posude mogu se koristiti veće čaše ili lavori, plastična burad bele ili plave boje, a postavljaju se na zemlju i u krošnju drveta. Potrebno je da se svakodnevno prazne i ponovo pune rastvorom, sve dok ne prođe opasnost. Za preporuku je da se voćnjaci, koji su zatravljeni, dok ne prođe cvetanje, redovno kose, da rutava buba ne bi imala dodatni izvor hrane.

R.D.J.