Кашичица меда свако јутро обећава здрав и дуг живот. Али, зна се колико је тешко натерати децу и младе да прогутају баш ту једну кашичицу, па често потекне и која суза. Пчеларска породица Јовановић из Лапова смислила је лакши начин. Направили су крем – мед са укусом малине и лимуна.
На имању Јовановића пчелари се већ трећу генерацију, а свака је генерација додавала понеку кошницу и сад их је преко три стотине. Сања Јовановић каже да је са пчелињаком почео њен свекар, наставили су она и супруг, а послу се полако придружује и њихов тринастегодишњи син.
-Из искуства знамо да деца и омладина тешко прихватају навику да ујутру после буђења узму кашичицу меда. Увек неко мора од старијих да асистира или инсистира. Почели смо да правимо крем-мед и у њега додавали полен и прополис, а након тога и воће, најпре због наше деце. Одважили смо се да за своје потребе направимо крем са лиофилизованим малинама, односно бобицама које су дехидриране. Деци се свидео укус, а производ је у ствари намаз за доручак или палачинке. Може да се додаје у каше или смутије – каже Сања Јовановић из Лапова.
Пошто често учествују на сајмовима и базарима одлучили су да намаз понуде купцима.
-Ескпериментисање са мешавином меда и воћа није нека револуционарна идеја у свету и у иностранству овакви производи лако могу да се нађу. Код нас су ретки. Муштеријама се свидео укус, па смо одлучили да се наша мала новотарија нађе на тезги. Укусу малине придружили смо још лимун и лешник. Пакујемо их у мале тегле, како би муштерије могле да утврде који укус им највише одговара или који ће њихова деца најрадије јести – додаје Сања.
А како се прави?
Осим лиофилизованог воћа, тврди Сања, у мед може да се додаје и дехидрирано поврће. Најважније је прво од меда направити крем.
– Обичан мед се ставља у машину у којој се меша. Крем се добија дуготрајним мешањем, како би се у редовном меду разбили кристали. Он тада поприми беличасту боју и кремастију структуру. Таква смеса се лакше помеша са воћем. Овај процес се обавља на одређеној, безбедној темепрератури, од седам-осам степени, како се мед не би шокирао, нити изгубио своја лековита својства. Крем- мед се после неког времена поново кристалише, али и даље се лако намаже на парче хлеба или палачинке – додаје Сања.
Крем- мед могао би да се добије и мешањем миксером у кућној варијанти, али тада се у смеси нађе много ваздуха.
– Тада је смеси потребно дуго времена да се смири и спласне, како би се додавало дехидрирано воће. Ми смо се одлучили за малину и лимун, али могу да се додају купине, боровнице, или било које воће које вам се допада – каже Сања за Добро јутро.
Сања каже да је њихово пољопривредно газдинство мало, иако око 300 кошница има много посла. Осим крем-меда са воћним укусима и лешником, имају и класичне врсте меда. Багремов је са паше из Шумадије, цветни и ливадски скупљају на Хомољским планинама, а сунцокретов у Банату. Праве и класичне мешавине за подизање имунитета, затим са семеном коприве за бољу крвну слику или бронхи мед са оманом и анисом.
Са новим укусима желели су да здравље из кошнице и воћњака спакују у једну теглицу, које ће најмлађи радо јести. Зато су у некима од њих са воћем и полен или прополис.
– Младима је ово већ постало интересантно, тако да смо постигли циљ. Мед се у другачијем облику нашао у свакодневној исхрани најмлађих, а да нико не мора да им стоји над главом да ли ће узети ту кашичицу меда – каже Сања.
Текст и фото: Биљана Ненковић