Pavla Filepa upoznali smo na „Novosadskom proleću” još pre desetak godina. Dok su u trendu bile orhideje, dipladenije i adenijumi, njegov štand sa sukulentima i kaktusima najčešće su posećivala deca. Neki su kupovali majušne biljke, nekima ih je poklanjao, smatrajući da će ih zavoleti i krenuti njegovim stopama. A, on je u međuvremenu usavršavao svoj posao i postao jedan od najvećih proizvođača kaktusa u Vojvodini, pa i šire.
Bodljikave lepotane je Paja zvani Kaktus počeo da gaji u jednoj sobi porodične kuće u novosadskom naselju Telep. Sve se dogodilo slučajno. Od komšije je dobio pelcere kaktusa, i tada nije ni slutio da će mu oni postati ljubav na prvi ubod, a zatim posao i navika bez koje se ne može. Od desetak vrsta, baš kod njega je posle 40 godina prvi put procvetao prelepi Cereus i opredelio njegov život za kaktusarstvo. Malo po malo, kako se broj biljaka povećavao, u roditeljskoj kući u Vrbasu podigao je plastenik, te se sasvim posvetio ovom poslu.
Kad smo se početkom novembra obreli u Pajinom carstvu u Vrbasu, na ulazu u dvorište, s desne strane na zidu, prekrasni zimski kaktus mamio je pažnju svojim crvenim plodovima. Takvi se samo u postojbini i kod izvanrednih odgajivača mogu probati kao poslastica ili sok.
Domaćina i njegovu ćerku Kristinu, profesora srpskog jezika, zatekli smo u poslu, ali su nas dočekali s osmehom.
Kako nam je Paja rekao – tek sada, posle 15 godina druženja sa kaktusima, smatra da je donekle savladao ovaj zanat i pronikao u njihove tajne, ali još uvek uči.
S ponosom pokazuje sukulente kojima je miholjsko leto produžilo boravak u vrtu, a između ostalih stapelije, krasule, za koje se smatra da donose novac, eševerije, ali i neke koje su trnovite kao što je Trihodiadema densum ljubičastih cvetova.
U svojoj kolekciji Pavle Filep sada ima više od 250 vrsta, a u plasteniku oko 10.000 biljaka. Često mu navraćaju kupci i s nevericom posmatraju kaktuse i dive se atraktivnim cvetovima. A kad ih zavole, vraćaju se i upotpunjuju kolekciju, baš kao što je činio Paja, čiji je uzor bio Milan Matić iz Borče.
– Matić, inače osnivač tadašnjeg Društva kaktusara Srbije, za svaku biljku je imao interesantnu priču. Motivisao te je da je zavoliš, gajiš i razmnožavaš za nove ljubitelje – seća se Filep.
Danas su pred ovim istinskim ljubiteljima kaktusa veliki planovi. Cilj kojem teže je da proizvedu milion biljaka u novim plastenicima. Mnoge će cvetati, a mi ćemo biti tu da ispratimo ostvarenje velike ljubavi i jednog lepog sna.
D. Radivojac
Dobro jutro broj 561 – Januar 2019.