Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ KAKO DA ZAŠTITITE PASULJ OD ŽIŠKA: Zamrzivač kao najbolji insekticid

KAKO DA ZAŠTITITE PASULJ OD ŽIŠKA: Zamrzivač kao najbolji insekticid

2142

Pasuljev žižak (Acanthoscelides obtectus) velika je štetočina pasulja, a s nešto manje apetita napada i druge mahunarke. U našoj zemlji se pojavio tek posle Prvog svetskog rata. Ova štetočina, u narodu poznata i kao gagrica, veliki je svetski putnik malih dimenzija. Kao i mnoge druge vrste, ova bubica veoma se dobro snalazi u uslovima koje ljudi prilagođavaju svojim potrebama. Tako je čest slučaj da pasuljevog žiška zateknete u svojoj ostavi ili polici u tegli s pasuljem, čak i tamo gde nema prozora i otvora i mogućnosti da se kroz njih useli.

 U Evropu je stigao prateći puteve trgovaca iz Srednje i Južne Amerike. Pasuljev žižak je mali tvrdokrilac s izraženom rilicom, dugačak oko četiri milimetra, sivkasto-braonkaste boje. Životni ciklus ove štetočine ima tri faze. Posle parenja, ženke na zrna pasulja polažu oko 80 jaja, iz kojih se razvijaju pokretne larvice. One se ubušuju u zrno i u njemu završavaju razviće i preobražaj iz jedne razvojne faze u drugu. Da bi se od jajeta razvila odrasla jedinka, treba oko mesec dana.

U čuvanju malih ili velikih količina ove mahunarke u kućnim uslovima veliki problem predstavlja činjenica da ovaj insekt u zrna ulazi još na polju i s njima se unosi u špajz, ostavu. Ima tri do četiri generacije u godini, a štetu prave larve koje se lako prebacuju iz jednog u drugo zrno. Desi se da zbog nepažnje ošteti i polovinu zrna.

Primarna zaštita od ove štetočine je u polju, u vreme kada mahune počnu da sazrevaju. Odrasli insekti su dobri letači i nije im problem da se prebace s jedne na drugu parcelu, čak i na veliku udaljenost. Ali, to ne znači da se od njega ne mogu braniti i domaćice. Oštećena zrna, odnosno ona s prozorčićima, nisu upotrebljiva. Zbog toga je potrebno da se preventivom spreči širenje ove štetočine i prelazak iz zaraženog u zdravo zrno. Za ovu zaštitu nisu potrebni nikakvi hemijski preparati. Štaviše, oni su zabranjeni. Dovoljno je da se svaki kupljeni kilogram pasulja, ma koliko izgledao zdrav, prvo prebere, a zatim prebaci u plastičnu vrećicu, zatvori i odloži u zamrzivač na dva-tri dana. Niske temperature će garantovano uništiti sve razvojne stadijume ove štetočine. Savet je da se takav pasulj odmah preruči u teglu i dobro pričvrsti poklopac. Tako upakovan može da se čuva više meseci, bez bojazni da će se ponovo „užižiti“.

               Svetlana Mujanović