Prvi znaci da kaktusima ne odgovaraju uslovi u prostoriji tokom zime su crne mrlje, mala udubljenja na mesnatom delu biljke, gubitak boje i izdužene bodlje. Kaktusi zimi ne vole hladnoću, previše vode i hladan beton. Najviše im odgovara temperatura od 5 do 10 stepeni u prostoriji.
Damir Čudić iz Kragujevca, odgajivač kaktusa, kaže da ove biljke traže specifične uslove, ali to ne znači da su zahtevne. Koji uslovi u kući preko zime im odgovaraju, zavisi od vrste.
– Nekim vrstama kaktusa prija klima u kuhinji, drugima u zastakljenim terasama, gde je malo hladnije. Generalno, najoptimalnija temperatura je od 5 do 10 stepeni za vrste koje se kod nas najčešće gaje, a tropskim vrstama odgovara koji stepen više. Oni su u fazi mirovanja preko zime, pa mogu da prođu i bez zalivanja, jer u telu biljke su rezerve vode. Zalivaju se retko, tek kad je zemlja potpuno suva i to odstajalom vodom – kaže Damir Čudić.
Saksije za kaktuse moraju da imaju rupe zbog oticanja viška vode, jer će koren istruliti, a biljka propasti. Tacne ispod posuda ne smeju da budu pune vode. Prskanje biljke takođe može biti pogubno za njen opstanak. Kaktusi zimi traže dosta svetlosti.
– Prvi znak da kaktus nema dovoljno svetlosti, na mestu gde ste ih smestili u prostoriji, je kada gube svoju originalnu boju, a bodlje se izdužuju. Najbolje je preko zime ih čuvati na prozorskim daskama, ali ne blizu radijatora ili peći. Drugo pogodno mesto su zastakljene terase bez izvora toplote, ali sa dosta svetlosti. Da im nešto nedostaje ili im je previše, kaktusi će nam reći pojavom tamnih mrlja na telu – kaže Damir
Saksije sa kaktusima ne treba držati direktno na betonu ili prozorskoj dasci, već ispod treba staviti stiropor ili neki drugi izolacioni materijal. Druga mogućnost je da budu na postolju koje je visoko bar jedan metar od zemlje.
Tekst i foto: Biljana Nenković