BAŠTOVANSKE NEDOUMICE
Baštovani se često pitaju kako da odrede kada je pravo vreme za vađenje belog luka. Kod crnog je to lakše, jer izvađene glavice, ako se s ovim poslom porani, ostaju nekoliko dana na površini leje, ili se unesu pod strehu da sazreju, pa se greška ispravi. Kod belog se vegetacija završava malo drugačije i vrlo je teško prepoznati zrelost i optimalno vreme vađenja glavica. Nadzemna lisna masa je orijentir, kao kod crnog, ali se sam proces odvija drugačije.
Proizvođačima na pravo vreme vađenja ukazuje zrelost glavice, ali kako to odrediti kada je ona u zemlji. Beli luk spada u biljke duge vegetacije, koja traje od 8 -9 meseci, a kada je vreme za vađenje zavisi od vremena sadnje.
Kod belog luka zrenje glavica počinje dok je list još delimično zelen. Upoređivanjem zrenja belog i crnog luka mogu se uočiti velike razlike. Crni luk počinje da zri sušenjem lisne mase koja polegne, a glavica se pojavi na površini. Izvađeni crni luk se ostavlja na polju da bi se zaštitne liske što bolje formirale.
Beli luk daje drugačije signale da je stigao za čupanje, odnosno da je sazreo. Kada u rozeti ostane polovina od broja listova obrazovanih u vegetaciji, a preostali zeleni listovi počnu da se suše od glavice ka vrhu, vreme je da se započne s vađenjem. Svaki list u lisnoj rozeti belog luka daje jedan zaštitni list glavice. Preporuka je da se ne čeka da se osuše svi listovi, već da vađenje počne kada se osuši polovina. Posle vađenja glavice valja prebaciti u hlad, ne odvajati preostalu lisnu masu na silu, već zrele glavice uplesti u venac i obesiti na promajno mesto, privremeno smestiti na čardak ili neku šupu u kojoj je dobro provetravanje.
Ne treba zaboraviti da u lejama, ako je postojala mogućnost za navodnjavanje, sa zalivanjem treba prestati kada 50 do 70 procenata lista bude braon boje, a to je, kako pokazuje iskustvo mnogih povrtara, nedelju dana pred vađenje. Takođe, treba poštovati pravilo da, ako je zadnji zaštitni list glavice belog luka zaprljan, nikako ga ne valja prati, niti na silu uklanjati.
Piše: Dip. inž. Jovan Sušić, PSS služba Šabac
20 DŽEPNIH KNJIGA
Pred vama je svih 20 džepnih knjiga iz serijala „Moj voćnjak“, „Moj povrtnjak“, „Moj vinograd“ i „Moje cveće“. Knjige u formatu 16x12cm u punom koloru na 64 strane, lake za korišćenje i uvek pri ruci.
Moj voćnjak će vas upoznati kako da krenete i počnete da formirate svoj zasad, pripremite zemljište, odaberete voćnu vrstu.
Tu su i Jabuka, Višnja, Trešnja, Kruška, Borovnica, Jagoda, Malina, Leska, Šljiva, Kajsija, Ruža, Paradajz, Paprika, Krompir, Krastavac, Grašak, Pasulj, Lukovi i Vinograd.
0691154004
dobrojutro.redakcija@gmail.com