Gde god pogled dosegne, sve raste i buja. Šepure se voćke, leje u baštama, loza napupila, iz cvetnih rundela širi se miris đurđevka i jasmina, kočopere se jorgovani, ne daju se ni ruže. A, jagode pristigle za berbu. Poslovi čekaju, prepliću se, vinogradi, povrtnjaci, voćnjaci, ali i pčelinjaci traže puno vrednih ruku.
Povrtnjak
- Mogu da se seju pasulj i boranija, krastavac, dinje, lubenice, tikvice, tikve, ukrasne tikve, bamija.
- Kukuruz šećerac se seje do sredine maja, u razmaku od po pet-šest dana. Biraju se delovi bašte udaljeni od kukuruza kokičara.
- Tikvice, krastavci, dinje i lubenice posebno dobro reaguju na obilje stajnjaka.
- Zelena salata, rotkvice, matovilac, crni luk posejan za potrošnju kao mlado povrće treba izvaditi i leju osloboditi da bi se pravovremeno zemljište pripremilo za setvu kasnog povrća.
Voćnjak
- Na voćkama na kojima je formirano puno plodova, višak treba odbaciti-prorediti.
- U jabučnjacima se nastavlja zaštita od gljiva prouzrokovača pepelnice i čađave krastavosti, smotavca, lisnih minera, vašiju i drugih. Na krušci je najveća štetočina i dalje kruškina buva, a tek nešto manje opasni su smotavci, mineri i gljiva prouzrokovač čađave krastavosti. Trešnje i višnje treba štititi od gljive blumeriele, prouzrokovača pegavosti listova koja može, u sred leta, da ogoli stabla na kojima se, zbog toga, ne stvaraju rodni pupoljci za narednu vegetaciju. Plodove zaražava i gljiva monilija koja izaziva trulež.
- Izdanke kupina i malina koji niču na sve strane, treba zaorati.
- Kalemari s iskustvom znaju da je maj pravo vreme za kalemljenje na budni pupoljak.
Vinograd
- Neophodno je da se oprska fungicidima protiv plamenjače, pepelnice i sive trueži.
- Nerodni lastari se moraju ukloniti dok nisu izbujali, jer će tada to biti teže.
- Ni podrumari nisu bez posla. Prvi je redovna kontrola temperature u delu u kojem se čuvaju rakija i vino. Tu uvek treba da bude oko 16 stepeni.
Foto: AdobeStock