Vinograd
- Jul je optimalno vreme za zelenu rezidbu i u vinogradu.
- U svim vinogradima, bez obzira na sortu i vreme berbe, zemljište terba održavati bez korova i tako štedeti vlagu.
- Formirani grozdovi se razvijaju, bobice rastu i treba ih, sve do šarka, sačuvati od bolesti, prvenstveno od plamenjače i pepelnice, a preti im i botritis. Zaštita hemijskim preparatima se prekida pred šarak.
Povrtnjak
- Seju se boranija, cvekla, rotkva, krastavac kornišon, a rasađuju kupusnjače.
- Kornišoni se redovno gaje kao postrni usev. U odnosu na salatare, seju se gušće, jer im je manja vegetativna masa.
- Rasađuju se kupusnjače – kupus, kelj, keleraba, karfiol.
- Visoke temperature i isušivanje zemljišta traže češća i obilnija zalivanja svog povrća, tek posejanog, rasađenog ili onog koje je puno roda.
- Papriku, rasađenu proletos, treba redovno zalivati, prihranjivati, štititi od vašiju i sovica i redovno brati da bi se ostavilo „mesto“ za nove plodove.
- Usev paradajza valja obilaziti svakodnevno, zakidati zaperke da se ne bi formirali žbunovi, bujne lastare pričvršćivati za potporu, štititi ga od plamenjače, redovne i opasne bolesti, lisnih vašiju, smrdibuba, a ne sme izostati ni zalivanje i prihrana.
Voćnjak
- Berba višanja je pri kraju, trešanja je odavno završena. Kada se obere i poslednji plod ove voćke treba zaštititi od bolesti.
- Kada se završi berba maline, rodne letoraste valja odmah iseći, izneti iz zasada i spaliti ili upotrebiti za kompost, ako su bili potpuno zdravi. Preostale izdanke valja oprskati nekim od fungicida na bazi bakra.
- U julu sazrevaju plodovi mnogih sorti kupina, krušaka, jabuka, višanja, kajsija, bresaka, pa i neke sorte šljive, a nastavlja se berba ribizli.
- Ovo je mesec za zelenu rezidbu u voćnjacima.
- Počinje i kalemljenje okulirenjem na spavajući pupoljak jabuke, kruške i kajsije.
Tekst: Svetlana Mujanović