Насловна ТЕМЕ ВИНОГРАД Кад удари топ на град

Кад удари топ на град

2099

Србија ни мало не заостаје за светом, што се технологије одбране од града тиче. Наши стручњаци направили су противградни топ, његов прототип, крајем 2016. године, а у наредне три године је уследило испитивање и тестирање уређаја у реалним условима, усавршавање и побољшавање његових карактеристика, што је захтевало изузетно велику посвећеност и прецизност, нарочито при испитивању и процени ефикасности уређаја која је првенствено зависила од непредвидивости стварања услова за појаву града на локацији прототипа уређаја. Овај уређај за противградну заштиту произвело је предузеће ТРАИЛИНГ ДОО које се бави пројектовањем, развојем, производњом и дистрибуцијом савремених система и уређаја за противградну заштиту под комерцијалним називом „Противградни топ“.

Памет из домаћих извора

– Покретачку снагу предузећа чине искусни инжењери машинске и електротехничке струке, што резултира тиме да самостално пројектујемо и развијамо своје производе у које су уткани знање, идеје и труд који су гаранција беспрекорног и константног квалитета – рекао је за Добро јутро инжeњер Велимир Ћировић.

– Након фазе идејног пројектовања, први прототип гасног противградног уређаја смо направили крајем 2016. године, а у наредне три године је уследило испитивање и тестирање уређајау реалним условима, усавршавање и побољшавање његових карактеристика, што је захтевало изузетно велику посвећеност и прецизност, нарочито при испитивању и процени ефикасности уређаја која је првенствено зависила од непредвидивости стварања услова за појаву града на локацији прототипа уређаја – у току испитног периода уређај је показао високу ефикасност, одбранивши површине воћњака које је штитио од града.

– У току наведеног периода, ефикасност нашег противградног уређаја је потврђена неколико десетина пута, тако да у зони дејства уређаја, односно на површини воћњака коју уређај штити ни једном није било штете од града. У складу са тим, средином 2019. године смо основали предузеће Trailing D.O.O. и започели серијску производњу противградног уређаја под комерцијалним називом Противградни топ ПГТ-А80. Уређаје испоручујемо купцима широм Србије, за сада су највише заступљени крајеви у централној и западној Србији, као и у Војводини – уређаја сличних овом нашем, постоји у свету доста. Осим за сузбијање појаве града и спречавању штете на пољопривредним културама, како каже инжињер Ћировић, светске компаније које имају велике возне паркове њиме штите возила од града.

– Противградни уређаји овог типа са сличним карактеристикама се користе у земљама Северне (САД), Средње и Јужне Америке, Новом Зеланду, Аустралији и Европским земљама (Белгији, Холандији, Шпанији, Португалији, Француској, Италији, Немачкој, Пољској, Бугарској, Румунији). Овакви уређаји су првенствено намењени за превентивно деловање у циљу сузбијања појаве града и спречавању штете на пољопривредним културама, воћњацима, виноградима и повртњацима у оквиру индивидуалних пољопривредних газдинстава, а поред тога, уређај у свету користе и компаније које имају велике возне паркове, односно паркинге са великим бројем возила како би спречили штету од града.

За једну сезону довољно 4 боце гаса

– За рад уређаја је неопходан гас ацетилен. За генерисање звучних јонизујућих таласа, који се емитују на сваких 5 до 10 секунди, систем користи ударно дејство продуката сагоревања ацетилена са кисеоником, који сагорева у посебно пројектованој комори. Смеша ацетилена и ваздуха у комори за сагоревање се прецизно електронски контролише тако да у продуктима сагоревања нема дима или чађи. Оријентационо, из досадашње праксе се показало да је у току једне сезоне заштите од града (април – септембар) довољна количина гаса садржана у 4 боце од 50 литара, односно 4 x 8 кг гаса, што оквирно у садашњем тренутку износи нешто више од 70 хиљада динара. То је неки просек, наравно за више дејстава у току године, као што је на пример случај у току ове 2024. године, потрошња гаса може бити пропорционално и већа. Напајање уређаја електричном енергијом је обезбеђено помоћу система базираног на коришћењу соларне енергије. Подсистем за напајање врши конверзију соларне енергије у електричну енергију, која се акумулира помоћу одговарајућих батерија смештених у заштитном контејнеру – објаснио је Велимир Ћировић, додавши да се дејство уређаја заснива на принципу генерисања јонизујућег звучног ударног таласа, који путујући ка горњим слојевима атмосфере изазива ефекат појаве турбуленција, које имају за циљ спречавање и ометање формирања иницијалних језгара леда и, ако су већ формирана, изазивање њиховог кретања кроз топлије слојеве облака ради отапања.

– Усмерено емитовање јонизујућих механичких таласа високе енергије изазива мешање поларитета у оквиру градоносног облака, што резултира да иницијална језгра града више нису у стању да акумулирају капи воде и смрзнуту водену пару. Јонизујући звучни таласи се добијају сагоревањем смеше ацетилена и ваздуха у специјалној комори и својим ударним дејством на фронт долазећег олујног облака (кумулонимбуса) изазивају нестабилност иницијалних језгара смрзнуте воде у циљу њиховог разбијања и топљења. Да би се остварио континуитет у раду, систем сукцесивно емитује звучне таласе у интервалима са размаком од 5-10 секунди, односно максимално од 6 до 10 циклуса у минуту. Нестабилност језгара кристализације настаје услед истовременог дејства промене притиска ваздуха, усмереног звука високе јачине и термичког утицаја загрејаних гасова велике брзине које кумулонимбус «усисава» услед појаве снажног вертикалног узгона топлог ваздуха из приземног слоја атмосфере, карактеристичног за процес формирања градоносних облака (најчешће кумулонимбусе) – оно што је предност овог противградног уређаја је његова мобилност.

Лако преносив где год је потребан

– Наш противградни уређај је мобилног типа, што омогућава да локација постављања уређаја може да се мења у зависности од потреба и приоритета корисника, у било ком тренутку. Уређај се испоручује купцу са заштитним контејнером, пројектованим у складу са свим важећим безбедносним захтевима и стандардима. Димензије заштитног контејнера су прилагођене потребама транспортних средстава, тако да је транспорт система могуће вршити камионима, приколицама или полуприколицама стандардне намене, а по потреби и трактором преко помоћног носача (нпр. уколико је терен на коме се систем поставља неприступачан за камионе) – овај мобилни противградни топ са великом површином дејства потребно је активирати пре доласка олујног, односно градоносног облака.

– Противградни уређај који смо развили може да заштити од града површину величине до 1 км2, што одговара површини од приближно 80 хектара (круг са радијусом од 500 метара). Потпуна ефикасност система у спречавању појаве града се постиже његовим правовременим активирањем пре доласка олујног, односно градоносног облака изнад зоне која је штићена уређајем. То значи да је систем неопходно активирати непосредно пре наиласка потенцијално градоносног облака, односно одмах након што се на радарској слици утврди да постоји потенцијална опасност од појаве града. На основу испитивања која смо обавили, као и на основу досадашњег искуства из праксе, показало се да је оптималан период за рано активирање уређаја између 20 и 30 минута, како би систем постигао довољан ефекат на градоносне облаке – оно што је битно је да дејство противградног уређаја не зависи од тренутне висине језгра градоносног облака од тла.

– Због тога што систем сукцесивно испаљује млаз продуката сагоревања ацетилена и тако генерише звучне јонизујуће таласе, које потом захвата узлазна струја топлог влажног ваздуха (вертикални узгон) у процесу формирања градоносног облака, јони садржани у издувном млазу захваљујући том узгону доспевају директно у језгро градоносног облака и бивају турбулентно расути по читавом облаку. Према томе, овај процес не зависи од висине облачног стуба – иако процес не зависи од висине облачног стуба, дужина његовог трајања зависи од брзине премештања облака, као и од тога да ли је његово кретање линеарно или вртложно.

Пола сата пре града активирати одбрану

– Треба имати у виду да већ формирани град као атмосферска падавина, поготово ако се ради о куглицама изузетно велике запремине, а тиме и велике масе, под дејством гравитације одмах започиње пад ка тлу и у складу са тим не може да има велики домет у хоризонталном правцу. Дакле није тешко закључити да се град формира сублимацијом водене паре локално, свега неколико минута пре доласка облака до посматране локације, а у току премештања хладне ваздушне масе која окружује загрејан ваздух пун влаге. Због свега тога, а у циљу спречавања тог процеса формирања града, потребно је уређај активирати бар 20-30 минута пре него што ће такав облак стићи изнад зоне која је штићена уређајем. Уређај треба да остане у раду све време док градоносни облак не напусти штићену зону, а укупно време рада уређаја на основу досадашње праксе у просеку може понекад да износи чак и до 50 минута. Ово време директно зависи од брзине премештања облака, као и од тога да ли је његово кретање линеарно или вртложно. Наравно, уколико градоносни облаци наилазе сукцесивно један за другим, процес активирања уређаја је потребно поновити и одржавати његов рад све док облак не напусти зону дејства – за рад на противградном топу, по тврдњама инжењера Ћировића, није потребно више од два руковаоца.

– Имајући у виду да је од момента активирања до заустављања рад уређаја у потпуности аутоматизован, управљање његовим радом не захтева посебна знања и вештине нити улагање посебних напора у процесу руковања. Због свега тога за управљање радом уређаја није потребан велики број лица, у принципу је сасвим довољан број од једног – два руковаоца. Ради елиминисања и смањења ризика који се односе на неправилно коришћење и управљање уређајем, као и да би се отклониле било какве нејасноће/недоумице корисника о његовом функционисању, у току процеса примопредаје уређаја кориснику неизоставно организујемо практичну обуку за руковање уређајем, а након обуке кориснику се уручује оригинално упутство за употребу – осим упутства за употребу стручни тим ТРАИЛИНГ ДОО је увек расположен да да савет или препоруку у вези са управљањем уређајем.

Држава подстиче до 50%

– У духу добре пословне праксе, настављамо и даље да пружамо перманентну техничку подршку у виду савета, препорука и отклањања недоумица у вези са управљањем уређајем, правовременим активирањем и слично, највише до истека гарантног рока (24 месеца), а све у циљу елиминисања ризика од неправилне употребе уређаја, с обзиром да се ради о специфичном типу уређаја који све до сада није био заступљен код нас – на крају о цени израде овог уређаја незахвално је причати јер може да варира у зависности од пакета опреме коју корисник жели.

– Иако знам да је ово питање једно од кључних и можда најзанимљивије за Ваше читаоце, нажалост не могу да Вам дам прецизан одговор на ово питање јер цена уређаја може да варира од пакета опреме коју жели корисник. Због тога се придржавамо стратегије израде уређаја по наруџби, где претходно са будућим корисником усагласимо тачну спецификацију у погледу нивоа опреме и перформанси уређаја. У току пандемије COVID-а и тржишне неизвесности у свету и код нас, интересовање за овакву, до тада релативно непознату врсту противградне заштите, је било на веома ниском нивоу. Међутим, у последње две године је знатно порасло у нашој земљи. За сада смо у Србији у поменутом периоду дистрибуирали пет уређаја, а до краја ове године имамо још толико наруџби – изјавио је Ћировић, нагласивши да је значајно то што је овај уређај на листи субвенционисаних производа.

– Оно што могу да Вам потврдим као значајну информацију се односи на то да је наш противградни уређај на листи субвенционисаних производа у оквиру Правилника о подстицајима за набавку машина и опреме за примарну биљну производњу, који годишње издаје Управа за аграрна плаћања. Повраћај уложених средстава износи до 50% – рекао је, један од твораца противградног топа, Велимир Ћировић.

Апсолутно безбедан за околину

Уређај је, по речима његовог конструктора, апсолутно безбедан за употребу. Противградни топ у току рада не емитује штетна зрачења нити испаљује било какве предмете који би имали штетан утицај на околину или живи свет.

– То га чини прикладним за употребу и у урбаним срединама, осим у руралним, имајући у виду ограниченост других видова противградне заштите у погледу примене у урбаним срединама. Због тога што у току рада система не постоји електромагнетно зрачење у било ком тренутку, електронски уређаји ваздухоплова који прелећу зону дејства противградног топа према томе не могу бити ометани на било који начин. Ударни звучни талас који производи противградни топ је упоредив са звучним таласом који потиче од слабог праска грома и према томе није довољно јак да угрози авио-саобраћај нити живи свет у околини. Иако је по карактеру упоредив са праском при удару грома, звучни талас који емитује уређај има знатно мањи интензитет и због тога не индукује било какве негативне утицаје на прелет ваздухоплова или птица – рекао је Велимир Ћировић.

– Пре свега више од 30 % нижа цена у односу на сличне противградне уређаје који се производе у иностранству. Могу са сигурношћу да истакнем и предности нашег система у погледу квалитета израде, поузданости и мобилности уређаја, која је јединствена у односу на иностране произвођаче. Наше уређаје је могуће лако преместити на другу локацију без употребе кранова или остале механизације, што је изузетно погодно у случају употребе у брдско-планинским пределима наше земље, док су инострани уређаји статични и не могу се премештати на другу локацију – објаснио је Велимир Ћировић.

У односу на основну верзију која обухвата све функционално неопходне системе и подсистеме, наши противградни уређаји могу бити додатно опремљени системом за спољашње и унутрашње осветљење, системом за дојаву провале, алармним системом, аудио/видео надзором, а у договору са будућим купцима могуће су и одређене адаптације радних режима у погледу оптимизовања аутономије уређаја.

Уређај нема интегрисане системе за праћење облака, већ се користи другачији приступ заснован на употреби мобилне апликације за праћење времена, која кориснику аутоматски доставља нотификацију када је потребно да активира уређај, а након потврде корисника, истовремено омогућава и даљинску активацију уређаја.

Интегрисани ГСМ/ГПРС, СМС и ЛТЕ (4Г) комуникациони модули омогућавају активирање система и перманентно праћење статуса функционисања уређаја са удаљене локације. Активирање и праћење рада система са удаљене локације је аутоматско, а корисник од уређаја добија различите информације о тренутном стању система, преосталим резервама гаса, јачини сигнала, стања у вези са напајањем и слично. Повратне информације о статусима параметара може да иницира корисник на свој захтев, а свакако се шаљу и аутоматски у предефинисаним интервалима. Систем поседује и интегрисано помоћно даљинско активирање кратког домета (до 500 метара удаљености), изведено преко даљинског управљача. Осим даљински, систем се може активирати и ручно, непосредним притиском тастера на командној табли.

Сви наведени подсистеми за комуникацију система са корисником у садејству омогућавају једноставно, брзо, а тиме и правовремено активирање уређаја.

Текст: Зорица Драгојевић
Фото: Trailing D.O.O.