Piše: S. Mujanović
U ovom mesecu u prirodi počinje novi život, bude se voćke, neke se pripremaju da cvetaju, počinje setva povrća, a zimski san se završava i za bolesti i štetne insekte, od kojih biljke valja zaštititi. Da se s prskalicom, bila ona mala ili velika, ne bi više puta prolazilo kroz parcelu, za zaštitu se prave mešavine više preparata. Često, oni su u različitim formulacijama, pa kod nestručne pripreme rastvora može nastati problem. Kao i u svim drugim poslovima, i ovde postoji pravilo – šta se prvo, a šta poslednje sipa u posudu za pripremu rastvora u kojoj se svi preparati dobro izmešaju i tek onda ulivaju u prskalicu.
Sredstva za zaštitu bilja u promet dolaze u originalnoj ambalaži. Uz svako sredstvo se nalazi uputstvo za primenu i objašnjenje šta je taj preparat, kako i na koga deluje, u kojoj se koncentraciji koristi.
Kada se priprema rastvor, prvi korak je pročitati uputstvo pa tek onda krenuti u pripremu „čorbe“ kojom će se biljke štititi. Priprema je najopasnija faza rukovanja sredstvima za zaštitu bilja jer se radi o koncentrovanim pesticidima i potreban je veliki oprez. Ta faza zahteva i tačnost. Da bismo tačno odmerili količinu sredstva koja mora doći na jedinicu površine, treba pripremiti merne instrumente – male menzure, pipete, vagu. Sredstva za zaštitu bilja moraju se tačno odmeriti, nikako „odoka“. I u pripremi su obavezni rukavice i maska.
Prilikom pripreme propisane (izmerene) količine sredstva, stavljaju se u posudu ili plastičnu kantu u kojoj se nalazi malo vode i dobro izmešaju. Tako pripremljen rastvor sredstva za zaštitu bilja dodaje se u bure prskalice, koje je do pola napunjeno potrebnom količinom vode. Na kraju se dodaje preostali deo potrebne vode. Ukoliko se priprema veća količina rastvora, mešalica u prskalici mora biti stalno uključena.
Kada je u uputstvu dat savet po kom redosledu se mešaju preparati potrebni za zaštitu određene biljne vrste, nije teško poštovati preporuke. Ali, ako u uputstvu nema podataka o mešanju, potrebno je pridržavati se sledećih pravila:
Uvek treba mešati istorodne formulacije, npr. WP + WP, EC + EC i dr. Ali, kada je potrebno pripremiti rastvor od preparata različitih formulacija, valja znati da se u posudu prvo dodaju koncentrovani rastvor (SL), pa koncentrovana suspenzija (SC), zatim kvašljivi prašak (WP), posle nje vodotopive granule (WG). Slede suspoemulzija (SE), pa koncentrat za emulziju (EC), potom tečna koncentrovana emulzija u vodi (EW). Na kraju, kada se sve dobro izmeša, po potrebi se ubacuju okvašivači, sredstva za poboljšanje prianjanja i na kraju folijarna đubriva.