Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Јесење јагоде боље рађају

Јесење јагоде боље рађају

485
Foto: Shutterstock

Jагода може да се сади у било које доба године. Пре неколико деценија било је незамисливо и расправљати о овој теми. Нови јагодњак се заснивао у јулу или августу. Данас је, првенствено због промене климе, јесен оптимално време за овај посао. Јесења садња је сигурнија од пролећне, а препоручује се зато што биљке убрзо улазе у фазу мировања. Воћари тврде да су пpиноси јесењих засадa већи, него оних на којима је јагодњак подигнут у пролеће.

Да садња буде квалитетна ваља правовремено припремити земљиште. А, за овај посао има доста времена.

Анализа, ђубрење, орање

Јагоде је најбоље посадити на равној парцели, стрмина им не одговара. Други неопходни предуслов су добро развијени, здрави живићи. И најважније, све то ваља припремити до друге половине септембра, када је оптималан рок за садњу. Сав посао се мора завршити до првих мразева. Препоручује се да се на један хектар посади 40 хиљада живића.

Пре припреме земљишта, неопходно је да се уради агрохемијска анализа у лабораторији најближе пољопривредне стручне службе, да се одреди садржај основних елемената N, P, К и pH вредност земљишта, као и укупни и активни карбонати. Анализа је неопходна и због избора сорти и обезбеђивања потребне количине ђубрива – стајњака и минералног.

Земљиште за подизање јагодњака потребно је припремити када је влажност умерена због очувања његове структуре. То је посебно важно за воћаре који намеравају да подигну већи јагодњак. Најбоље је да се то ради током лета или ране јесени. Прво се растури згорео говеђи стајњак 20 до 40 т/ха, затим се узоре на дубину од тридесетак цм. Може се користити и живински стајњак у којем има пуно макроелемената. Минерална ђубрива (НПК) се растурају пред припрему за садњу. Обично је потребно 700 до 1.000 кг/ха и одмах се орањем унесу у земљиште на дубину 30 до 40 цм.

Редови у правцу север-југ

Јагоде се могу садити машински или ручно што се чешће практикује. Најчешће се саде на банкове, гредице како се негде каже, које су застрте црном фолијом. Редове је најбоље поставити у правцу север-југ, јер се тако биљке боље излажу сунцу и интензивнија је проветреност.

Ако су саднице (живићи) купљене у расаднику где су чуване у хладњачи, тада их ваља посадити најкасније три дана по преузимању, а пре садње их потопити у воду у трајању до 24 сата како би се освежиле, затим и у раствор фунгицида, обично су то препарати на бази бакра, ради дезинфекције.

Након садње сваку биљку треба обилно залити да би се што брже укоренила. Познато је да јагоде траже пуно фосфора и калијума те би их, чим се посаде, а и у два-три наврата касније, требало прихранити лако растворљивим ђубривима која садрже и макро али и микроелементе у различитим формулацијама. Препорука је да се у почетку користе водотопива ђубрива која садрже више фосфора, због учвршћивања корена. Када прође 7 до 10 дана од садње, предност се даје водотопивим ђубривима с највише азота, јер он утиче на вегетативни раст. Касније, за прихraну се употребљавају ђубрива која садрже калијум који подстиче цветање.

Пише: Светлана Мујановић

Пред вама је свих 20 џепних књига из серијала „Мој воћњак“, „Мој повртњак“, „Мој виноград“ и „Моје цвеће“. Књиге у формату 16×12цм у пуном колору на 64 стране, лаке за коришћење и увек при руци.

Мој воћњак ће вас упознати како да кренете и почнете да формирате свој засад, припремите земљиште, одаберете воћну врсту.

Ту су и Јабука, Вишња, Трешња, Крушка, Боровница, Јагода, Малина, Леска, Шљива, Кајсија, Ружа, Парадајз, Паприка, Кромпир, Краставац, Грашак, Пасуљ, Лукови и Виноград.