Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Jesenja generacija je najgora: krvava vaš

Jesenja generacija je najgora: krvava vaš

503

Poslednjih godina krvava vaš (Eriosoma lanigerum) postaje sve veći problem u plantažnim voćnjacima, prvenstveno pod jabukom, a neretko naseljava i pojedinačna stabla većine voćaka na okućnicama. Njena brojnost često prelazi takozvani kritični prag štetnosti, te je neophodno da se hemijski suzbija. Posebnu pažnju valja obratiti na jesenju generaciju, koja se obično javlja u avgustu ili septembru, kada prestaje intenzivna zaštita. Tada ume da napravi veliku štetu, da na deblima, ramenim, ali i tanjim granama stvori rak-rane.

Deo kolonija ove vaši prezimljava u pukotinama kore stabla i grana, a većina na podzemnim organima voćaka – korenovom vratu i distalnim žilama, na dubini do 15 centimetara.

Zimi podnosi veoma niske temperature, i do –27 Celzijusovih stepeni. Budi se čim krene vegetacija, a prve kolonije nastaju već u martu ili aprilu. One se lako zapažaju jer mnoštvo vašiju s belim, paperjastim štitom nije moguće ne primetiti. Pred jesen se povećava broj ženki koje preleću na druge voćke.

Bela paperjasta zadebljanja uočavaju se prvo na delovima stabala na koje insekticidi teško dospevaju. Kao i sve vaši, hrani se sisanjem sokova, a na mestima gde siše, stvaraju se izrasline – tumori, kora puca, napadnuti delovi postepeno odumiru i suše se. Prvo stradaju grane a, ako se štetočina ne uništi, i čitave voćke. Posebno rado naseljava one na bujnim podlogama, sa gustom krošnjom i bogatom lisnom masom, koja je štiti od insekticida.

Za temeljnu zaštitu voćnjaka sada je kasno – kolonije su se razvile na jabuci. Ipak, u voćnjacima u kojima je otkrivena valjalo bi sprovesti još jedno prskanje. Mlaz treba usmeriti na deblo i korenov vrat, a svako stablo dobro „okupati“ da bi se sprečilo da štetočina ode na prezimljavanje i tako smanjio napad u narednoj vegetaciji. Sledeće godine treba je kontrolisati od samog kretanja sokova. Čim se pojave prvi listići, voćke se moraju detaljno pregledati. Ako se na pet do osam posto stabala otkriju kolonije krvave vaši, znači da je pređen prag štetnosti i da je neophodno da se obezbede preparati za hemijsku zaštitu.

Inače, prvi put voćke se štite neposredno pre, a drugi posle cvetanja, kada nema mnogo listova koji sprečavaju da mlaz dopre na grančice i vrhove mladara. Prskanjem do kraja aprila ne uništavaju se prirodni neprijatelji krvave vaši.

Od insekticida dozvolu za uništavanje ove štetočine ima jedinao Movento 100 EC (15 ml u 10 litara vode), a mogu da se koriste i Lanate 90 (35–45 grama na 100 litara vode), Nurelle D (75–100 ml na 100 litara vode), Vantex 60 SC (5 ml), Talstar 10 EC (20–50 ml), Mospilan 20 SG (25 g), Perfekthion (15–20 ml), Volley 20 SP (20–25 g), Pirinex 48 EC (100–150 ml) i drugi. Važno je da se koristi što više vode, barem 800 litara po hektaru, i da se dizne usmere prema korenovom vratu. Prska se po tihom vremenu, na temperaturi iznad deset stepeni, da bi insekticidi delovali i želudačno i kontaktno i da bi se podstaklo delovanje para iz preparata.