Dobrom raspoloženju u proleće doprinosi i šarenilo boja i mirisa koji se smenjuju u bašti. Ruži, kraljici cveća, svojom lepotom i zanosnim mirisom konkuriše jasmin, koji ljubitelji zelenila nazivaju kraljem. Taj mirisni žbun zelenih listova i blistavo belih cvetova hiljadama godina pleni i zaokuplja maštu ljudi od dalekog Orijenta do Mediterana.
– Postojbina ove biljke čiji se mirisni cvetovi otvaraju uveče, su Kina i Indija, gde je posebno cenjena – kaže Jelica Marin iz Sombora, u čijem se vrtu na periferiji ovog grada na severu Bačke nalaze najlepše cvetnice,a među njima jasmin. – Nekada je u svakoj bašti i na ulici mirisao od ranog proleća, ali je vremenom zamenjen nekim savremenijim i mediteranskim vrstama. Zanimljivi su i pupoljci koji se brzo otvaraju. Kad u mom dvorištu i na ulici procvetaju, obično krajem maja i u junu, cvetovi koji podsećaju na minijaturne ruže, bele kao kokice, u zanosnom mirisu koji povetarac nosi niz ulicu uživaju i komšije – kaže naša sagovornica i dodaje da se jasmin može gajiti i u žardinijerama ili saksijama, na balkonu ili terasi. Od njega se mogu praviti najlepši i najmirisniji cvetni „zidovi“.
Da podsetimo: jasmin pripada porodici Oleaceae (maslina), sa više od 200 vrsta. Većina su penjačice, ali i grmovi zanimljive krošnje. Ime je dobio od arapsko – persijske reči yasmin. U Evropu je prenet oko 1550. godine i veoma brzo se raširio po vrtovima mnogih dvorova i zamkova. Gaji se u mnogim afričkim i azijskim zemljama. U Italiji i Francuskoj, plantaže ove plemenite biljke su pod kontrolom kompanije „Šanel“. Tamo se dobija najkvalitetnije i najskuplje ulje jasmina (sastavni je deo najkvakitetijih parfema), a cvetovi se beru samo dva dana u toku godine u popodnevnim satima, kad je energetska i mirisna nota najizraženija.
Voli sunčana mesta, ali dobro napreduje i u polusenci. Pogoduje mu rastresito hranljivo blago kiselo zemljište. Dobro podnosi kraće sušne periode, ali je potrebno obilnije zalivanje.
Podnosi niske temperature i mrazeve. Međutim, dok stablo ne ojača (prečnik 4–5 centimetara), neophodna je zaštita. Obmota se slamom ili nekom tkaninom, a zatim uvije i PVC folijom. Jasmin se u principu ne orezuje. Međutim, krajem zime,da bi se podstaklo obilnije cvetanje, skidaju se samo grančice na kojima su bili cvetovi.
D. Radivojac
Dobro jutro broj 542 – Jun 2017.