Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Japanska „hrana bogova“ trpi naše zime

Japanska „hrana bogova“ trpi naše zime

51
Foto: Adobestock

Japanska kaki jabuka Diospyros kaki je u naše krajeve stigla iz daleke Azije još pre neku deceniju, a sadili su je samo oni koji su mogli da udovolje svim njenim zahtevima, prvenstveno kada je reč o temperaturi. Retke su bile okućnice na kojima se ukorenila, jer ova voćka nije zimootporna. Vremenom, kako se kod nas menjala klima i zime postajale blaže, a selekcijom stvorene su na niže temperature otpornije sorte, i kaki jabuka je počela da se širi. Još uvek se u našim krajevima ne gaji plantažno, sadi se obično na okućnicama i zaklonjenim delovima manjih voćnjaka.

O ovoj, sada sve popularnijoj voćki, razgovarali smo sa dr Vladislavom Ognjanovim, profesorom u penziji s Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu i vlasnikom rasadnika MAVM.

Zrele su veoma ukusne

Profesor Ognjanov navodi da postoji nekoliko vrsta japanskih kaki jabuka, a na našem tržištu obično mogu da se nađu sorte koje pripadaju vrsti Diospyros kaki. U poslednje vreme pojavile su se i sorte stvorene ukrštanjem vrsta D. kaki i D. virginiana kao što su „rosseyanka“, „giffii“, „gora goverla“ i vrsta Diospyros virginiana koja je nastala ukrštanjem D. kaki i D. virdžiniana. One se razlikuju po ukusu, boji, obliku, a najvažnija osobina po kojoj se razlikuju je otpornost na zimu. Hibridi s Diospiros virginiana izdrže temperaturu do – 24 stepena dok Diospiros kaki izmrzava već na -10 do -12 stepeni.

– U prvoj grupi koja nam dolazi iz Kine i Japana u našim uslovima gaje se četiri sorte, a to su „tipo“, „fudži“ (koja se jede kao domaća jabuka, ne čeka se da ugnjili), “jiro“ i „vanilija“- kazuje dr Ognjanov. – U drugoj je vodeća sorta „gora goverta“. Kada je reč o imenima, valja znati da se japanska jabuka kaki naziva i japanski persimon, kaki persimon, orijentalni persimon i kineski persimon.

Važno je znati i kada se japanske jabuke mogu jesti. Jedu se onda kada su zrele i većini sorti je potrebno da ugnjili posle berbe. To znači da se obrani plodovi slože u gajbe i par dana, nedelju, pa čak i desetak dana, ostave na neko zaklonjeno mesto da sazreju, odnosno da omekšaju i dobiju ukus karakterističan za sortu. Kada su nezrele, japanske jabuke su tvrde i imaju opor ukus, a zrele postaju meke na dodir, slatke i izuzetno ukusne.

Od čega treba zaštititi kaki jabuku i kada su njeni plodovi najukusniji pročitajte u nastavku teksta…

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us