Насловна АРХИВА JAKA DRUŠTVA – VIŠE MEDA: Priprema pčela za glavnu pašu

JAKA DRUŠTVA – VIŠE MEDA: Priprema pčela za glavnu pašu

1138
Foto: Pixabay

Iskorišćavanje glavne paše zavisi od jačine pčelinjih društava. Dokazano je da društva koja su pet puta jača sakupe i do 15 puta više meda i ostalih pčelinjih proizvoda. Zato do početka glavne paše u svakoj košnici treba da ima više od 55.000 pčela. Društva koja to ne dostignu obavezno treba pojačti izletnicama iz pomoćnih zajednica ili ako se pčelari s dvojnim, iz gornjeg društva.

Pri stvaranju jakih zajednica važno je da se vodi računa o skladnom prirodnom odnosu između mladih (kućnih) i pčela izletnica. Odnos treba da je dve trećine u korist mladih, koje izletnice zapošljavaju u dovoljnoj meri, tako da retko dolazi do rojevnog nagona. Velika je greška ako se pred pašu društva pojačavaju dodavanjem ramova sa zatvorenim leglom. Tada se povećava broj mladih pčela, koje izletnice ne mogu da zaposle. Zato teraju maticu u rojidbeni nagon, što je nepoželjna pojava i utiče na smanjenje prinosa meda.

U vreme glavne paše važno je obezbeđenje potrebnog medišnog prostora. Ovim postupkom rojidbeni nagon se ne sprečava u potpunosti, ako medišni prostor nije znatno veći od onog koji zauzima poklopljeni med. Na taj način dobija se mesto za prihvat nektara koji unose izletnice, za njegovu preradu i uskladištenje meda. U LR košnici s normalno jakim društvom taj prostor ne sme da bude manji od tri-četiri nastavka, jer je dokazano da veći stimuliše pčele na bolji unos nektara.

Foto: Pixabay

Prilikom postavljanja nastavaka ili polunastavaka, tri-četiri dana pred cvetanje glavne medonosne biljke obavezno nad plodište treba staviti matičnu rešetku. Tada se svi okviri sa zatvorenim leglom prebacuju iz plodišta u sredinu srednjeg i gornjeg nastavka medišnog prostora. U plodištu ostaje matica s ramovima otvorenog legla i ramovima s izgrađenim ispravnim saćem. Na taj način sigurno je za 20 do 30 dana odložena mogućnost pojave rojidbenog nagona.

Zavisno od daljeg razvoja društva i intenziteta medenja glavne medonoše, nekad iznad matične rešetke treba staviti i četvrti nastavak ili polunastavak. Ako je nastavak sa satnim osnovama, obevezno se stavlja naizmenično s ramovima drugog nastavka. Tako se mladim pčelama omogući da luče vosak i za nekoliko dana izgrade satne osnove.

Stavljanjem matične rešetke između prvog plodišnog i drugog medišnog nastavka u jačim društvima, tri-četiri dana pre glavne paše, matica se ograničava ako joj se u plodištu ostavi 60.000 ćelija. Ona tada nesmetano polaže jaja i održava društvo u punoj formi.

Ako je medenje bilo koje glavne medonosne biljke izuzetno dobro, pčele privremeno blokiraju maticu u plodištu. Da se biološki maksimum matice u polaganju jaja ne bi smanjio, ispod plodišnog nastavka treba stavitiu polunastavak s 30.000 ćelija.

S. Porobić

Dobro jutro broj 543 – Jul 2017.