Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Jagoda voli vodu, posebno posle berbe

Jagoda voli vodu, posebno posle berbe

19

Zbog plitkog korenovog sistema, gustog sklopa, velike lisne površine, izražene transpiracije, jagoda zahteva dobar raspored i relativno veliku količinu padavina u toku vegetacije, što u našim „jagodarskim“ rejonima baš i nije slučaj. Zbog toga u većini područja gde se ova voćka gaji, navodnjavanje je veoma korisno, a u nešto aridnijim rejonima i u sušnijim godinama ono je i neophodno. Posebno je značajno obezbeđenje jagode vodom posle berbe plodova, jer ona tada počinje sa novom vegetacionom aktivnošću aktiviranjem novih tačaka porasta, formiranjem i razvojem novih listova, a zatim diferenciranjem generativnih organa, što je osnovni uslov za visoke i kvalitetne prinose u sledećoj vegetaciji.

U principu, u zasadima jagode mogu se primeniti načini navodnjavanja koji se koriste i za ostale voćne vrste. Međutim, obzirom na nizak porast i položaj plodova i listova, a naročito kada se navodnjava neposredno pred sazrevanje ili u toku berbe plodova, na manjim površinama i s prikladnom konfiguracijom terena, voda se najbolje koristi kada se navodnjava brazdama, dok se za velike jagodnjake preporučuje sistem kap po kap. Tako se najmanje ometa berba, ne prljaju se i ne kvase plodovi, pa se tako smanjuje truljenje jagoda i napad prouzrokovača bolesti na listovima.

Jagoda najviše strada od poznih prolećnih i ranih zimskih mrazeva, posebno kada nema snežnog pokrivača. Od poznih prolećnih mrazeva najčešće stradaju prvi cvetovi, koji daju najkrupnije i najkvalitetnije plodove. Nekih godina, u pojedinim rejonima i ceo rod može da bude ugrožen izmrzavanjem cvetova i zametnutih plodova. Kao indirektna mera borbe protiv prolećnih mrazeva preporučuje se gajenje sorti otpornih prema niskim temperaturama, a kao direktna zadimljavanje jagodnjaka palenjem slame, pleve i drugih materijala. Kada nisu pokrivene snegom, ovim voćkama prete i zimski mrazevi.

Protiv grada i ptica najsigurnija zaštita je pokrivanje jagode mrežama (platnenim, plastičnim i dr.) koje imaju male otvore.

Piše: Svetlana Mujanović

Pred vama je svih 20 džepnih knjiga iz serijala „Moj voćnjak“, „Moj povrtnjak“, „Moj vinograd“ i „Moje cveće“. Knjige u formatu 16x12cm u punom koloru na 64 strane, lake za korišćenje i uvek pri ruci.

Moj voćnjak će vas upoznati kako da krenete i počnete da formirate svoj zasad, pripremite zemljište, odaberete voćnu vrstu.

Tu su i Jabuka, Višnja, Trešnja, Kruška, Borovnica, Jagoda, Malina, Leska, Šljiva, Kajsija, Ruža, Paradajz, Paprika, Krompir, Krastavac, Grašak, Pasulj, Lukovi i Vinograd.