U zavisnosti od lokaliteta i sortimenta zasadi jabuka se na području Vojvodine nalaze u različitim fazama razvoja plodova i to od plodovi dostigli 70 odsto krajnje veličine do početak zrenja i pojave karakteristične boje ploda za kultivar.
Jabukin smotavac najznačajnija je štetočina jabuke. U našim proizvodnim uslovima razvija 3-4 generacije godišnje. Štete pričinjavaju larve koje se ubušuju u plodove i ishranjuju mesom ploda i semenkama. Napadnuti plodovi prevremeno otpadaju i gube tržišnu vrednost. S’ obzirom na to da je period polaganja jaja i piljenja larvi druge generacije jabukovog smotavca veoma razvučen, u zasadima jabuka na području Vojvodine i dalje je u toku piljenje larvi druge generacije jabukovog smotavca. U vizuelnim pregledima plodova jabuka registruje se prisustvo svih razvojnih stadijuma jajai tek ispiljene larve ove štetočine.
Kako bi se zaštitili plodovi jabuka od ubušivanja larvi jabukovog smotavca, stručnjaci Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja preporučuju primenu insekticida:
-Lamdex, Grom, Megathrin 2,5 EC, Šakal, koji sadrže aktivnu materiju lambda-cihalotrin, u koncentraciji 0,02%
Sem jabukovog smotavca, u zasadima ovog voća sa osetljivim sortimentom registruje se prisustvo simptoma pepelnice jabuke – Podosphaera leucotricha. Uslovi u kojima se odvija proizvodnja povoljni su za razvoj ovog patogena.
Stručnjaci PIS-a u cilju suzbijanja pepelnice jabuke preporučuju primenu nekog od fungicida:
-Kumulus DF, Kossan WG, Webesan, Kolosul, aktivna materija je sumpor, u dozi 3-5 kg/ha
-Akord, Mystik 250-EC, sa aktivnom materijom tebukonazol, u dozi 0,7 l/ha
– Topas 100-EC, sa aktivnom materijom penkonazol, u koncentraciji 0,04%
Zbog viskokih dnevnih temperatura stručnjaci preporučuju sprovođenje hemijskih mera zaštite u večernjim satima.
J.B.