JABUKOVO SIRĆE MNOGO VIŠE OD ZAČINA
Za jabukovo sirće se kaže da je nezamenljiva namirnica i začin u kuhinji, a nepasterizovano, domaće jabukovo sirće drevni je lek bogat vitaminima, antioksidansima, taninima i enzimima. Poslednjih godina je traženo, ali se retko ko usuđuje da ga pravi kod kuće. Potrebne su neprskane, zdrave jabuke, dobar recept i više od godinu dana strpljenja da se napune flaše ovim eliksirom.
Baš takvo jabukovo sirće pravi Lidija Jovanović iz Krčete kod Zaječara, jer je na imanju koje je kupila pre trideset godina zatekla stablo jabuke, koje rađa svake druge godine.
– Nije mi poznato koje je sorte jabuka. Pretpostavljam da je u pitanju neka stara sorta. Mi je nikada nismo prskali, a verovatno ni prethodni vlasnici. Plodovi su potpuno organski, pa je i sirće takvo, kao što bi i sva druga hrana trebalo da bude – kaže Lidija za „Dobro jutro“.
Ako nema taloga, nije prirodno
Postupak pravljenja domaćeg jabukovog sirćeta malo je komplikovaniji od pukog sakupljanja plodova u septembru ili oktobru. Naša sagovornica to radi ovako:
– Ove jeseni ubereš, očistiš jabuke i staviš u veliko bure od oko 250 litara i naliješ vodom. Tečnost tako stoji do sledeće godine. Naime, od januara do marta naredne godine, zavisno od toga koliko je prostorija bila topla ili hladna, ocediš tečnost, odnosno sirće, na grubo i prebaciš u neko manje bure od oko 60 litara. Ostavljaš da stoji tako do sledeće jeseni i u tom periodu se stvara sluzava gljiva na vrhu. To je penasti bakterijski sloj, koji se naziva sirćetnom gljivom i učestvuje u fermentaciji. Dok sirće fermentira gljiva je sve veća i gušća – objašnjava Lidija.
– Tada sirće treba procediti na sitnije sito i istovremeno prebaciti u manju burad od 25 litara.
– Treba biti pažljiv kod ceđenja, da se što manje podiže talog sa dna, koji izgleda kao mulj. Sledeće filtriranje je dok se sirće prebacuje u flaše. Tada već treba da ima lepu boju ćilibara. Prilikom flaširanja treba polako uzimati sirće sa vrha, da bi se što manje podizao talog sa dna, i cediti kroz gazu. Taloga ima i u malim buradima, iako je jednom već filtrirano. Zato je sirće u nekim flašama bistrije, a u nekim mutnije iako su iz istog bureta. Kažu neki da, ako nema taloga u flaši, ne kupuju, jer nije prirodno. Kod mene uvek ima pomalo tog taloga. I to je kraj procesa pravljenja domaćeg jabukovog sirćeta. Traje godinu dana, a ponekad pređe i u drugu godinu. Ceo proces se odvija u podrumu, u kome, zavisno od zime, bude oko 12 do 13 stepeni. A bilo je zima i kada je temperatura dostizala 15, pa i do 17 stepeni – seća se Lidija Jovanović.
S medom i vodom kao limunada
Nakon toga, preostaje samo da se sirće redovno koristi, jer je zdravo. Izvor je kalijuma i podjednako je dobro kao i sveža jabuka. Enzimi u prirodnom jabukovom sirćetu ostaju u visokoj koncentraciji, kao i u ostalim sirovo fermentisanim proizvodima. Prirodno sirće sadrži i voćne kiseline, beta karoten, vitamine A, B1, B2, B6, zatim E i C. A potom i provitamine, natrijum, cink, bakar, kalcijum, gvožđe, kalijum i magnezijum.
– Osnovni način primene je jedna kašičica sirćeta i isto toliko meda se razmuti u čaši vode. Dobija se blagi napitak, vrlo prijatnog ukusa, sa kojim treba započeti dan. Naravno, koristi se i u salatama – kaže Lidija.
Nekada se pravilo u drvenim posudama. A danas su praktičnije plastične. Prave ga uporni pojedinci u domaćinstvima u kojima se praktikuje organski uzgoj voća i povrća. Uglavnom se nabavlja neposrednom prodajom iz kućne radinosti, najpre zbog svoje lekovitosti.
Sirće ima pH oko 4,5 pa je dobro za želudac i protiv gorušice. Reguliše kiselost dozom od jedne kašičice sirćeta ujutru, koja se pomeša sa medom u čaši vode. Tečnost podseća na limunadu. Jabukovo sirće je dobar lek protiv holesterola i arteroskleroze, jer poboljšava obradu masti u jetri. S njim se ispira bolno i upaljeno grlo, a redovnim korišćenjem metabolički procesi u organizmu se poboljšavaju i dobija se energija.
– Ko ima neprskane jabuke na imanju trebalo bi da se oproba u pravljenju ovog zdravog napitka. Čak i ako nemate svoje jabuke, na pešačkim turama u nekatnutoj prirodi sigurno ćete naći drvo divlje jabuke, koje nikada nije „upoznalo“ pesticide i čiji su plodovi odlični za sirće – savetuje Lidija Jovanović iz Krčete kod Zaječara.
Leči zglobove, giht, osteoporozu
Prirodno jabukovo sirće se koristi kod bolova u zglobovima i gihta. Koristi se kao napitak razblažen vodom i kao obloga na zglobove. Kod osteoporoze sirće treba svakodnevno uzimati sa medom, jer razgrađuje kalcijum i vraća ga u krv.
Tekst i foto: Biljana Nenković