Polovina od ukupne proizvodnje višanja u Srbiji proizvede se na području opštine Merošina u Topličkom okrugu. U većini zasada u ovom delu naše zemlje vidljive su posledice prošlogodišnje višemesečne suše. Višegodišnja nerentabilnost proizvodnje ovog voća dovela je do redukovane primene agrotehničkih mera. Zbog ovih razloga mali broj voćara ove godine moći će da se pohvali dobrim rodom višnje.
Za nešto više od mesec dana u nižim predelima topličkog kraja počeće berba ovog voća, a u Poljoprivrednoj savetodavnoj službi u Prokuplju procenjuju da je zametanje plodova bilo od 50 do 70 odsto. To definitivno znači da će, u odnosu na prošlu godinu, rod biti manji. Svi se nadaju da bi manji rod mogao da donese veću otkupnu cenu.
Kako navodi RTS, hladnjačari i izvoznici novu sezonu berbe i otkupa u ovom delu Srbije, dočekuju sa istim ili neznatno uvećanim smeštajnim i preradnim kapacitetima. Na ruku voćarima ide to što, uprkos pandemiji, u izvozu zamrznutog voća nije došlo do zastoja.
Praktično celokupna ugovorena proizvodnja, odnosno, ugovoren izvoz od prošle godine je realizovan. Kad to kažem, pre svega mislim na višnju i ostale koštičave voćne vrste. Prerađivači će ući u novu kampanju prilično relaksirani, kada je reč o zalihama, rekao je Dragan Paunović iz Privredne komore Srbije.
Prema rečima stručnjaka, da li će se voće koje pristiže brati na uobičajeni način ili će i ovde biti primenjene dodatne zaštitne i higijenske mere, zavisiće u prvom redu od daljeg razvoja epidemiološke situacije. Poslednjih godina, zbog sve manje berača, sve je prisutnija mašinska berba, koja polako postaje dominantna.
J. Bajšanski