Насловна ВЕСТИ Istraživanje retkih vrsta riba u rezervatu Mura-Drava-Dunav

Istraživanje retkih vrsta riba u rezervatu Mura-Drava-Dunav

337

Na Bajskom kanalu, u severnom delu Rezervata, u toku je realizacija međunarodnog projekta kojim se utvrđuje kolike su populacije riba u vodama ovog rezervata. Bačko Podunavlje je UNESKO rezervat biosfere, na čijem je uspostavljanju radio Pokrajinski zavod za zaštitu prirode sa Ministarstvom zaštite životne sredine i Pokrajinskim sekretarijatom za urbanizam i zaštitu životne sredine, a koji je UNESKO proglasio 2017. godine.

Reke Mura, Drava i Dunav, na površini od 800 kilometara zelenog pojasa i 13 zaštićenih područja, jedan su od najvažnijih rečnih sistema u Evropi. Partneri u Sloveniji, Mađarskoj, Hrvatskoj, Austriji i Srbiji sprovode projekt „lifelineMDD“, koji ima cilj zaštitu i obnovu rečne povezanosti ovog evropskog koridora. Deo istraživanja u ovom projektu je i odgovor na pitanje kakva je struktura i sastav ribljih populacija u reci Dunav i u kanalskim vodama Specijalnih rezervata prirode „Gornje Podunavlje“ i „Karađorđevo“.

„Pravi se spisak ribljih vrsta koje se mogu naći na ovim terenima i sve se to radi specifičnom metodom, a pored svega toga radimo i fizičko – hemijske parametre vode koje su značajan pokazatelj ekosistema, a sve je to zajednički internacionalni projekat. Od zaštićenih i retkih vrsta na ovim vodama pronašli smo ribe poput linjaka, zlatnog karaša, čikova, gavčice…“, kaže dr Branko Miljanović, profesor bioloških nauka na PMF u Novom Sadu.

„Angažovali smo PMF za izradu ove studije da bismo utvrdili kakav je kvalitet staništa ptica i mrestilišta riba u rečnom ekosistemu, kolike su populacije i kako ih očuvati. Ovaj projekt sufinansira Evropska unija u okviru Dunavskog programa. Zahvaljujući razumevanju i podršci pokrajinskog sekretara za urbanizam i zaštitu životne sredine Vladimira Galića, resorni pokrajinski sekretarijat je takođe pridruženi partner u projektu. Bačko podunavlje je jedini rezervatu biosfere i uopšte Uneskovo zaštićeno dobro u Vojvodini“, kaže za RTV Marko Tucakov, koordinartor projekta „lifelineMDD“ u Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode.

Specijalni rezervat prirode Gornje Podunavlje čiji je upravljač „Vojvodinašume“ biće deo međunarodnog rezervata biosfere.

„Mi smo ovde da pružimo svu podršku i obezbedimo uslove da deo tima na projektu može nesmetano da radi na terenu i vodama čiji smo mi upravljač“, kaže Velimir Češljević, samostalni referent za ribarstvo u JP Vojvodinašume – Sombor.

Rada Peurača, samostalni referent za zaštitu životne sredine i zaštićena područja JP Vojvodinašume : „Nalazimo se na Bajskom kanalu, starom toku Dunava, srcu rezervata i srpskom delu rezervata Bačko Podunavlje. Mi smo u iščekivanju velikog događaja da za nekih petnaestak dana treba da dođe do zvaničnog proglašenja međunarodnog rezervata biosfere Mura – Drava – Dunav. Taj rezervat pokriva pet zemalja i mi ćemo biti deo najvećeg rezervata na svetu. Svi smo zajedno aplicirali za ovaj projekat“.

Osim prekogranične saradnje, u turističkom smislu ovaj projekat povezaće zaštićene rečne ekosisteme i omogućiti brojne koristi, kako za lokalno stanovništvo tako i za upravljače zaštićenih područja u ovom delu Bačke.

Ovaj projekt sufinansira Evropska unija u okviru Dunavskog programa, a u Srbiji sprovodi Pokrajinski zavod za zaštitu prirode i WWF Adria na području Rezervata biosfere Bačko Podunavlje.

Izvor: RTV

Foto: Vode Vojvodine