Za ishranu ovaca i koza u letnjem periodu, zelena hrana, odnosno paša je najbolja i najvrednija hrana. Istovremeno to je i najjeftinija hrana. Tokom vegetacije potrebe ovaca i koza se, uglavnom, podmiruju pašom, a prihranjuju se samo ako je kvalitet pašnjaka slab.
Broj napajanja u toku dana i potrebe u vodi zavise od godišnjeg doba (temperature i vlažnosti vazduha), tipa ishrane i količine konzumirane suve materije obroka. Pri tome su potrebe u vodi veće leti i kreću se od 5-6 (pa i do 10) litara vode po grlu na dan. Najbolje ja da ovce budu snabdevene vodom tako da mogu da je piju po volji.
Ukoliko nije moguće obezbediti napajanje po volji ovce i koze treba pojiti dva do tri puta na dan (bolje da to bude češće ). Voda se u tom slučaju daje posle hranjenja ili makar posle konzumiranja jednog dela obroka.
Pašnjaci se najbolje iskorišćavaju kada na njima zajedno pasu goveda i ovce. Danas je najaktuelnija pregonska ispaša, koja zahteva podelu celokupne površine pašnjaka na nekoliko manjih delova – pregona, na kojima se životinje napasaju prelazeći sa popasenog na novi pregon, po istom redosledu u nekoliko ciklusa (turnusa) tokom vegetacije. Do sljedećeg korišćenja, na popasenim pregonima obavlja se regeneracija travne mase. Površina svakog pregona mora biti usklađena sa brojem i potrebama grla koja će se tu napasati, kao i sa prinosom travne mase. U protivnom, životinje će znatan deo vremena provedenog na pašnjaku utrošiti na kretanje, usled čega će biljke biti zgažene, teren utaban, a krajnji efekat smanjen.
Dužina pašnog perioda zavisi od dužine vegetacije. Na nadmorskim visinama do 300 m pašni period traje prosečno 180 dana, na visinama od 300-500 metara 156 dana, na visinama od 500-1000 m oko 140 dana, a preko 1000 metara do 120 dana.
Tekst: savetodavac Jakšić Kosovka