Mnogi ljubitelji cveća, nažalost, ne znaju kada je najbolje rasađivati svoje lepotice, kako tokom hladnog vremena sprečiti da se biljke „razbole“, ali i koje cveće je najzahvalnije tokom zime za gajenje.
-Jesen je pogodna za višegodišnje biljke, nazvane perene (po latinskom perennis što znači trajan). Bolje je presađivati u septembru dok još ima lišća, jer višegodišnje biljke gube nadzemni deo tokom kasne jeseni i zime, pa je najbolji period sađenja septembar. Mogu da se ostave i za proleće. Na primer, hrizanteme se sade, kao i dan i noć koji je veoma zanimljiv jer je u cvetu. I tada ali i preko zime, on malo stagnira što se tiče rasta i cvetanja ali je dobro zato što prezimljava i u proleće ponovo se budi i kreće obimno do juna sa cvetanjem – priča Dragana Đurđević iz rasadnika “Cvetak – zanovetak” i dodaje:
– U najzahvalnije cveće koje se gaji tokom zime spada i ukrasni kupus, višegodišnji žbun koji je visine oko 30 cm. On formira pupoljke tokom jeseni koji podsećaju na sitne roze bobice i tokom zime stoje, dok u proleće se otvaraju u prelepe cvetove i imaju lep miris. U tu grupu spada i vres, kao i bršljan.
Nameće se pitanje šta se dešava sa cvećem koje ima lukovicu.
-Oktobar je pogodan za sađenje lukovica, da bi mogle da cvetaju u proleće. Mogu da se sade i u proleće, ali je manja verovatnoća da će cvetati te godine. Tokom zime i jeseni se mogu presađivati i manji žbunovi na drugo mesto, a i podeliti višegodišnje biljke, da bi se posadile ukoliko želite da ih razmnožavate ili raširite još po dvorištu bez problema – ističe sagovornica.
Dragana objašnjava i šta se dešava sa sobnim biljkama tokom hladnih dana.
-Biljke koje su napolju treba uneti čim se temperature spuste na nekih sedam stepeni Celzijusa. Takvim biljkama moramo obezbediti toplo mesto. Onda ide zalivanje jednom ili dva puta nedeljno, a ako su na malo hladnijem mestu, jednom u petnaestak dana.
Za one koji već sada razmišljaju o Danu zaljubljenih i Danu žena, moraju znati na koje cveće treba obratiti posebnu pažnju.
– To su ciklame ali i primule čiji poneki cvetić već sada izbija u plasteničkoj proizvodnji. Jednostavno, moraju da se gaje u plasteniku tokom zime, jer tada rastu, formiraju pupoljke i stižu pred kraj februara, tako da mogu da budu i idealan poklon za pomenute praznike. Tu su i krokusi (šafrani) i lale. Sve one cvetaju u proleće, ali malo kraće traju cvetovi. Ako se forsira ranije cvetanje, gajenje u prostoru gde ima zimi grejanja, onda one stižu ranije. Naravno da zavisi i kakva nam je zima i februar. Ako ima toplih dana, one će pre cvetati i izbiti . Kod krokusa prvo ide cvetić pa tek onda list – otkriva Dragana.
Na pitanje da li se tokom zime i hladnijih dana biljke više „razboljevaju“, naša sagovornica odgovara:
-„Bolesti“ su intenzivnije tokom proleća i leta, a zimi više miruju. U zemlji se te bolesti i vaši pojavljuju češće sa toplijim vremenom. Ali u plasteničkoj proizvodnji, gde je toplo i ima vlage, postoji mogućnost pojave vaši. Kada se na vreme uoče, isprskaju se biljke lekom i nema problema za njih. U principu skoro sve biljke miruju tokom hladnih dana.
Dragana podseća da višegodišnje biljke koje gajimo u saksijama tokom zime, kao i one pod nekom nastrešnicom ili na terasi, treba zalivati bez obzira što je hladno vreme.
-Moramo ih povremeno zaliti da bi imale vlagu. Ako su te biljke na otvorenom negde gde ima kiše i snega, one imaju dovoljno vlage i ne postoji mogućnost isušivanja biljaka. Nekada pomislimo da nam je propala biljka, ako je ne zalivamo. Ipak treba ih zalivati iako je hladno. One mogu da se isuše, pogotovo mrazevi isuše zemlju. Tada biljka nema dovoljno vlage i ona se osuši se jer nije imala vode. Jednom u sedam dana treba obavezno zaliti cveće – zaključuje Dragana.
Tekst: Dijana Maksimović