Ishrana živine direktno utiču na kvalitet jaja i mesa, ali i na njihovo zdravstveno stanje. Stručnjaci preporučuju kantarion, koprivu, beli luk, kamilicu, brokoli, jabukovo sirće, kao i integralnu mešavinu, umesto hrane koja sadrži aditive, veštačke boje i arome.
Živina koja se pravilno hrani ima sjajno i meko perje. Kokoške nisu očerupane i živahnije su. Kako navodi Violeta Luković Petrović, savetodavac za stočarstvo iz PSSS Kragujevac, preporučuju se između ostalog fitogeni aditivi, ekstrakti i esencijalna ulja.
„Fitogeni aditivi dobijaju od lekovitih i aromatičnih biljaka, kao što su origano, nana, bosiljak. Prepručljivo je koristiti beli luk, koprivu, kamilicu i brokoli, jer imaju antimikrobno, antivirusno i antifungicidno dejstvo“, kaže Violeta Luković Petrović.
Beli luk kod živine podstiče razvoj, jača imunitet, sprečava upalne procese i ima hipoglikemijske osobine. Beli luk utiče na povećanje nosivosti za oko 10 odsto, a živina bolje napreduje. Jaja imaju niži nivo holesterola. Udeo osušenog i samlevenog belog luka u koncentratu može da bude od 0,3 do 5 odsto, a brokolija 2,5 odsto.
Dodavanjem oko 2 odsto koprive u hranu poboljšava se njihova telesna masa i dnevni prirast. Kamilica u koncentraciji od 2 odsto utiče na klanična svojstva. Origano sadrži timol koji ubija bakterije, poput stafilokoka, salmonele i listerije, a u višim koncentracijama gljivice i kokcidije.
„Oko 20 grama origana po kilogramu mešavine poboljšava konzumaciju hrane, povećava plodnost kokošaka, telesnu masu i smanjuje smrtnost. Slično dejstvo ima i bosiljak“, dodaje Petrović- Luković.
Kantarion za jelo, jabukovo sirće za piće
Kantarion se živini daje svež ili osušen. Listove i cvetove kantariona treba odvojiti od stabljike i izmešati sa mekom hranom. Neven deluje protiv patogena u crevima. Može da se koristi i hajdučka trava, kadulja, dragoljub, ali i jabukovo sirće.
„Jabukovo sirće je najbolje davati u vodi. Na 100 litara vode dodaje se litar sirćeta. Osim sirćetne kiseline sadrži ugljene hidrate, belančevine i soli, kao i izvesne količine amino- kiselina, zatim magnezijum, fosfor, kalcijum i gvožđe i kalijuma, koji je zaslužan za regulisanje pH vrednosti u organizmu. Kod živine pojene ovim rastvorom ljuska jajeta je čvršća, a prirast je veći“, navodi Violeta Luković Petrović.
Recept za integralnu mešavinu
- 1/2 kg ovsenog griza,
- 1/2 kg semenki suncokreta
- 1/2 kg crvene pšenice u zrnu,
- 250 g pšenice u zrnu,
- 250 g kamuta,
- 250 g prosa
- 250 g celog zrna kukuruza,
- 120 g sočiva,
- 120 g semenki suncokreta,
- 120 g lanenog semena,
- 60 g pivskog kvasca
Tekst i foto: Biljana Nenković