Samo desetak kilometara od Novog Sada, na starom kaćkom putu, između njiva zasejanih pšenicom i prvih kuća, nalazi se nekoliko savremenih plastenika u kojima se gaji cveće. Prolazeći tim putem početkom decembra, zastali smo i potražili vlasnika. To je Zoran Ilić, koga smo zatekli u razgovoru s nekoliko saradnika, a brojni cvetovi gerbera raznobojnih glavica, okrenutih prema ulazu, po lepom i sunčanom danu, kao da su očekivali prijatelje i nameštali se za snimanje.
–Do pre dve godine uzgoj gerbera bio mi je dopunsko zanimanje – kaže naš sagovornik, ekonomista po struci, i dodaje da je pre započinjanja ovog „cvetnog“ posla napravljena detaljna analiza tržišta, pre svega novosadskog i beogradskog, u odnosu na troškove opreme, uvoza sadnica iz inostranstva… – Sve je pokazivalo da će ovaj posao s višegodišnjim gerberima biti isplativ, i ušli smo u proizvodnju.
Sadnice se u februaru uvoze iz Holandije, od proverenog proizvođača. Najbolje su uzrasta šest nedelja i visine 10-15 centimetara. Iako tada imaju kratke listove, dva do tri, i plitak koren od samo jednog centimetra, presađuju se u saksije broj 18, gde stane pet litara ne obične zemlje ili treseta, već kokosov disk krupne granulacije, koji će biljkama obezbediti razvoj korena, nesmetan rast i cvetanje. Optimalna dubina sadnje je između pet i osam centimetara.
U ovom najsavremenijem rasadniku gerbera ne samo kod nas, već i u zemljama zapadnog Balkana, bogatstvo cvetova i šarenilo boja došlo je do izražaja uzgojem na stolovima. Saksije su poređane u dugim redovima u dva i tri reda jedna uz drugu, da bi se lakše kontrolisala proizvodnja, brali cvetovi…
–Proizvodnja gerbera veoma je zahtevna – kaže glavni tehnolog Dušan Jovanović. – Kod nas je poznato da „vinograd traži slugu svakodnevno“, a ovde i više, prosto se mora bdeti nad ovom proizvodnjom. Zalivanje je svakog sata, doduše automatsko kap po kap, za šta se dnevno utroši od 450 do 600 mililitara vode po biljci. Pihranjivanje specijalnim đubrivom je redovno, ali i podešavanje temperature i vlage. Optimalna temperatura je noću 12, a danju 25 Celzijusovih stepeni, a vlaga oko 40 procenata. Ako se samo u jednom parametru pogreši, cvetovi mogu izostati, a kompletna proizvodnja može propasti.
Prvi cvetovi ove veoma popularne biljke, koji u svečanim aranžmanima uz ružu, kraljicu cveća, simbolizuju snagu i prijateljstvo, pojaviće se 60 dana posle sadnje u uslovima kao u prirodi. Potiče iz tropskih predela Afrike, Severne Amerike, Azije i Madagaskara. Gerber, čiji je latinski naziv Gerbera jamesoni, a porodicu Asteraceae, otkrio je 1884. Škotlanđanin Robert Džejmson, boraveći u jednoj ekspediciji na afričkom kontinentu. Gerber je nazvan po nemačkom biologu Traugotu Gerberu. Kasnije je ova grmolika biljka krupnih rebrastih zelenih listova, čiji cvetovi podsećaju na suncokret, preneta u Englesku, gde je počelo gajenje i stvaranje novih sorti. Ubrzo su cvetovi gerbera postali popularni u Holandiji, koja je i danas, uz Kolumbiju, vodeći proizvođač rasada i rezanog cveta.
Zoran Ilić s ponosom pokazuje gerbere raznih boja, a ima ih devet – dve crvene, bela, žuta, narandžasta, pink, dve nijanse ružičate, ali i veoma tražena šampanj. Naglašava da se cvetovi prečnika 12 do 15 centimetara i drški dugih oko pola metra, ne režu, već zalamaju okretanjem, tako se posle izvesnog vremena na tim mestima pojavljuju novi.
Gerber je cvet sunca, pa bez obzira na spoljašnju temperaturu koja može biti i u dvocifrenom minusu, latice su mu lepe, otvorene. Ove biljke nikada se ne odmaraju, samo malo slabije cvetaju tokom zimskih meseci. Kad je tmurno vreme i uveče, cvetovi se blago skupljaju.
Prema rečima našeg sagovornika Ilića, gerberi koje smo videli tek su začetak proizvodnje koju planira da ostavi i unucima. Međutim, malo je zastao.
- Uvozno cveće, bez kontrole, znatno je jeftinije. Taman kad se savlada tehnika, tehnologija i dostigne svetski nivo, iz uvoza, naročito iz zemalja iz okruženja, dolaze cvetovi gerbera koji uvenu za dan-dva. A naši u aranžmanima i vazi ostaju od petnaest do trideset dana – zaključuje on.
D. Radivojac
Dobro jutro broj 537 – Januar 2017.