Prva Fruškogorska vinska šetnja Fruška Walk&Winel, u organizaciji Turističke organizacije Vojvodine održana je danas u Irigu, a sudeći po posećenosti, očigledno je da vinskoj publici treba neobičnih i novih događaja iz te branše, jer im ni temperatura koja se kretala oko 40. podeoka Celzijusove skale nije smetala na pešači 7,6 kilometara kako bi obišla sve punktove. Koncipirana kao afimacija pre svega vinskog, ali i verskog i seoskog turizma, šetnja je podrazumevala i prolazak kroz iriške ulice na kojima i danas mogu da se vide meštani kako u nedeljno pre podne sede na klupama ispred svojih kuća u „debeloj ladovini“ , i pored vinograda koja se prostiru na okolnim brežuljcima.
Na ruti dugoj 7,6 kilometara, predviđeno je zadržavanje na četiri punkta gde su učesnike čekala vina 10 vinarija. Na prvom punktu, šetači su mogli da degustiraju vina iz vinarije Trivanović i iz Organske vinarije McC iz Erdevika, a nekoliko kilometara dalje, na drugom punktu, niže od manastira Novo Hopovo čekala su ih vina iz vinarija Vinčić, Molovin i Fruškogorski vinogradi. Vina iz vinarija Alhemija, Mačkov podrum i Kiš bila su na trećem punktu, dok su na završnici vinske šetnje vinarije Deurić i Milanović predstavile svoje adute.
Osim vina čekalo ih je i posluženje, kakvo je prikladno kada su degustacije božanskog pića u pitanju. Učesnici prve Fruškogorske šetnje u tu svojevrsnu vinsku avanturu otisnuli su se podeljeni u četiri grupe. U prvoj je učestovovao i pokrajinski premijer predsednik Igor Mirović sa članovima Pokrajinske vlade.
On rekao da je cilj vinske šetnje da se predstave turistički potencijali Iriga i vinara, ali i sam Irig koji će vrlo brzo po završetku Fruškogorskog koridora biti mesto idealno za razvitak ovakvog vida turizma koji počiva na zdravim, ekološkim osnovama.
–Ovo je prva ovakva manifestacija, ne samo u Irigu i Sremu, već i u čitavoj našoj zemlji. Verujem da ćemo je održati u budućnosti jer želimo da razvijamo vinski, ali i verski turizam, i da usmerimo pažnju javnosti na Irig, kako bismo na taj način pomogli njegovom razvoju – rekao je Mirović.
U prilog potrebi savremenih vinoljubaca za novim iskustvima govori slučaj Rusa Aleksandra Timošenka koji je sa porodicom iz Beograda došao u Irig zbog Fruškogorske vinske šetnje. Za sebe kaže da nije stručan koliko njegova supruga somelijerka, ali dovoljno zna o vinima da može da kaže da Srbija ima vrhunska vina, koja nisu dovoljno vrednovana. Kao primere dobrih vinarija pomenuo je vinarije Ernea Sagmajstera iz Kanjiže, Oskara Maurera iz Hajdukova, Deurić u Maloj Remeti.
Posebnu notu manifestaciji svojom pojavom i neposrednošću dao je pudarski par Saveta Cica Kovačević i Svetozar Krstić Đeđa, koji su na ulasku u Ribarski trg gde je bila polazna tačka vinske ture, dočekivali učesnike i vrteli čegrtaljku, drevno pomagalo protiv vinogradarskih šetetočina – čvoraka, u znak dobrodošlice. Nudili su i pudarski doručak i objašnjavali da su pudari bili čuvari vinograda, a da su njih dvoje čuvari tradicije. U ime domaćina reči dobrodošlice uputio je učesnicima i predsednik iriške opštine Tihomir Stojaković.
Fruškogorsku vinsku šetnju osmislila je Turistička organizacija Vojvodine, uz podršku Ministarstva turizma i omladine, Pokrajinske vlade, Opštine Irig i Udruženja proizvođača grožđa i vina sa oznakom geografskog porekla „Srem– Fruška gora“.
Foto: Radivoj Hadžić
Zoria Milosavljević