Насловна ТЕМЕ ВИНОГРАД Flipper – biološki pomoćnik u suzbijanju štetnih insekata

Flipper – biološki pomoćnik u suzbijanju štetnih insekata

149

Kompanija Bayer izbacila je na tržište Srbije novi proizvod za zaštitu bilja, kao dopunu konvencionalnim insekticidima. O Flipper-u, insekticidu i akaricidu za Dobro jutro govorila je Marija Polić koja u kompaniji radi prodaju sredstava za zaštitu bilja, voća, povrća i vinove loze.

– Naš novi proizvod je Flipper, biološki akaricid i insekticid. Namenjen je, ne samo za organsku proizvodnju, nego i kao dopuna tradicionalnim tehnologijama zaštite bilja u toj integrisanoj zaštiti. Radimo ga kao dopunu konvencinalnim insekticidima koji se već koriste – rekla je Marija Polić, navodeći koji su to insekcitidi kojima je potrebna dopuna.

– Pošto je namenjen suzbijanju insekata koji se hrane sisanjem, kao što su mekani insekti; bela leptirasta vaš, tripsi, kruškina buva, onda uz momento ili sivanto, da li pre ili posle. Smatram da je jedno dobro rešenje koje može da pomogne u smanjenju populacije štetnih insekata – kao i ostali preparati tog tipa, nema karencu.

– On nema karencu, ali se slaže sa ovim insekticidima. To je kontaktni proizvod, za njega je važno da dođe u kontakt sa štetočinom i radi po principimu isušivanja, prestanka hranjenja. Lisne vaši, na primer, već posle pola sata prestaju da izlučuju mednu rosu i onda nam je to znak da i one prestaju da se hrane. Ovakvi proizvodi nisu namenjeni samo za organsku proizvodnju i obično ih prvo povezuju sa organskom proizvodnjom, a mi smatramo da su jako važna rešenja onda kada ne može više hemija da deluje sama. Nemaju snagu kao hemijski preparati ali mogu dosta da pomognu – trendovi, kako kaže predstavnica Bayera, nalažu proizvodnje sa nultom tolerancijom na ostatke pesticida.

– Trendovi na našim tržištima su takvi da moramo imati proizvode sa nultom tolerancijom na ostatke pesticida i ako se ti proizvodi primenjuju pred kraj berbe, definitivno puno doprinesu da mi na kraju imamo plodove bez ostataka pesticida – što znači da je ovaj proizvod bezbedan i za oprašivače.

– To znači da je bezbedan i za okolinu i za oprašivače, ali uvek savetujemo da ga ne rade onda kada lete oprašivači, kasno uveče ili rano ujutro pre kretanja oprašivača. Za sad nema određenu temperaturu na kojoj se koristi. Jedino mu smeta tvrda voda i tu treba paziti sa ovim proizvodom, ako je tvrda dodati neke od regulatora kiselosti – rekla je Marija Polić.

– Imamo puno ogleda vezano za ovaj proizvod, najviše deluje na mlađe larvine stadijume, razne nimfe, ima čak uticaj na jaja, jer je kontaktno i kroz otvorene ćelijske membrane on ulazi i isušuje ih. To je njegov način delovanja –  objasnila je uz napomenu da je potrebno pratiti razvoj stadijuma insekta i delvati na vreme.

– Ima široku primenu i u voćarstvu, ratarstvu, povrtarstvu, vinovoj lozi. Važno je pratiti razvojni stadijum insekta, kao i za sve važi da ga primenjujemo pre formiranja nekih većih kolonija, jer kad se štetočine namnože često ni hemija ne može da pomogne – zaključila je Marija Polić iz kompanije Bayer.

Tekst i foto: Zorica Dragojević