Feromonske klopke, su alatke u borbi protiv štetnih insekata. Koriste se za hvatanje insekata, koristeći njihove feromone kao sredstvo za privlačenje. Feromoni su hemijske supstance koje insekti koriste kao sredstvo komunikacije unutar iste vrste radi ishrane, upozorenja, privlačenja partnera.
Feromonske klopke mogu biti pasivne u vidu lepljivih ploča ili akitivne u vidu elektronskih klopki sa senzorima. Postavljanje feromonskih klopki u zaštićenom prostoru ima nekoliko specifičnosti i prednosti.
– One se mogu koristiti za praćenje prisutnosti štetnih insekata, što istovremeno omogućava rano otkrivanje problema, pre nego što postane ozbiljan. Ciljaju specifične vrste štetnih insekata, koristeći njihove feromone kao sredstvo za privlačenje, čime se smanjuje rizik od hvatanja korisnih organizama – ističe Zoran Lazarov, savetodavac za ratarstvo u vranjskoj PSSS.
Feromonske klopke su, po njegovim rečima, obično ekološki prihvatljivije od hemijskih sredstava, jer ciljaju samo određene štetne insekte, što smanjuje potrebu za upotrebom širokog spektra štetnih heminskih sredstava, koja mogu imati negativne posledice na korisne organizme, ljude, životinje i okolinu, odnosno na biološku raznolikost.
– Iako postavljanje klopki može biti početni trošak, dugoročno gledano, primena feromonskih klopki može rezultirati smanjenjem potreba za upotrebom skupih pesticida i drugih kontrolnih mera, čime se smanjuje negativni uticaj na zemljište, vodu i vazduh – naglašava Lazarov.
On podvlači da su obično feromonske klopke sigurne, ne uzrokuju pojavu rezistentnosti kod štetnih insekata na pesticide, za razliku od čestih primena hemijskih sredstava za suzbijanje štetočina. Time se sprečava potreba za korišćenjem sve jačih pesticida, kako bi se postigao isti učinak.
Tekst i foto: Gordana Nastić