Cveće je u kulinarstvu zastupljeno od davnina, ali kod nas i dalje nije popularno kao u nekim zemljama u svetu. Mnogi na našim prostorima se čude kada ga ugledaju na tanjiru, pa se sada najčešće koristi samo kao dodatak jelu koji ulepšava njegov izgled. Upravo na taj način koristi ga Beograđanka Maja Davidović – kao luksuzni dodatak biranim zalogajima.
Piše: Andrijana Glišić
– Bavim se pripremom keteringa i cveće dodajem kako bi tanjir luksuznije i bogatije izgledao. Ljudima je i dalje to nešto novo, egzotično doživljavaju te stvari – kaže za “Dobro jutro”.
Neven još i leči
Fokus joj je na cveću koje ima blag ukus, ili ga čak uopšte nema, kako bi do izražaja došli sastojci koji se nalaze na tanjiru. Glavno cveće na njenim zalogajčićima je dan-i-noć, koji je, kaže, inače dosta zastupljen u kulinarstvu upravo zbog blagog ukusa. Uglavnom se koristi kao dodatak kolačima ili suhomesnatim proizvodima.
– Jako je lepo, ima pet-šest varijacija boja i teksturu koja izgleda kao pliš – objašnjava Maja Davidović. – Sam ukus nije jak, tako da je prijatnije za konzumiranje. Dodajem dimljeno meso, med, badem, ponekad papriku i taj cvet. Zbog toga se ukus i ne oseća toliko. Mi ga sami uzgajamo, jer ga nije lako naći. Pošto nema mnogo proizvođača, u prodavnicama je prilično skupo – oko 80 grama košta oko 800 dinara. Gajimo ga u saksijama i vrlo lako uspeva.
S različitim suhomesnatim proizvodima kombinuje i bele rade, kamilicu, ponekad i orhideje, a često i ruže.
Ruža ima u mnogo boja. Može se birati veličina, pupoljak ili ona koja je već rascvetala. Postoji i cveće koje ima lekovita svojstva, na primer neven. On ima tu izrazito žutu boju, ali je gorkog ukusa. Jeste jestiv, veoma je zdrav, ali gorak, pa nije toliko prijatan. Karanfil takođe ima žestok i jak ukus.