Duranta (Duranta verigaeta) je višegodišnja zeljasta biljka iz porodice verbena, i obuhvata više od trideset vrsta. Potiče iz vlažnih, tropskih i suptropskih šuma Južne i Srednje Amerike i Indije. U svom prirodnom staništu raste kao drvo vis do pet metara. Neke vrste su u obliku uspravnog žbuna ili kao padajuće forme, visoke i široke oko dva metra. Drugi nazivi za durantu su nebeski cvet i safirna kiša. U našim uslovima to je grm koji se gaji u žardinijeri, a cveta u proleće i leto, ponekad do jeseni, prelepim cvetovima koji mirišu na vanilu i privlače leptire. Javljaju se u grupama na vrhu grana, ali i u pazuhu stabla. Cvet ima pet svetloplavih, ljubičastih ili belih latica. Kad precveta, pojavljuju se žute bobice u kojima se nalazi tri do pet semenki, koje ptice pevačice koriste jedu.
Listovi su glatki, sjajnozeleni ili šareni (variegated) sa žutim rubom, a rastu suprotno na grančicama.
Ova višegodišnja biljka zahteva sunčana mesta u vrtu, jer joj je za obilno cvetanje potrebno mnogo svetlosti. Voli drenirano, bogato zemljište neutralne rN reakcije. Tokom rasta potrebno joj je obilno zalivanje i prihranjivanje svakih petnaest dana. Ne prija joj duži period bez vode.
Razmnožava se semenom i reznicama. Seme se seje u umereno vlažan supstrat u saksije koje se pokrivaju staklom ili najlonom, pri temperaturi od 25 do 28 stepeni.
Poludrvenaste reznice uzete leti ukorenjuju se pomoću hormona za ožiljavanje.
Pre zime i jačih mrazeva unosi se u prostoriju gde je temperatura desetak stepeni, iako je optimalna između 16 i 20, s umerenim svetlom.
D.R.
Dobro jutro broj 540 – April 2017.