Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Dunje u Ražnju manje, ali slađe!

Dunje u Ražnju manje, ali slađe!

95

Berba dunja mogla bi da počne sledeće nedelje. Kao i ostalo voće ove godine, braće se oko dve nedelje ranije, nego što je to uobičajeno. U okolini Niša na imanju Dejana Stambolića iz Ražnja, koji gaji leskovačku dunju na šest hektara, rodilo je, kako kaže, solidno.

– Nisam preterano zadovoljan. Rod je solidan, ali ne pun. Zametnuli su drugi, kasniji cvetovi. Biće od 10 do 15 tona po hektaru. Plodovi su sitniji. Dunja obično teži oko 250 do 300 grama, a ove godine to nije slučaj – kaže za Dobro jutro Dejan Stambolić iz Ražnja.

Suša je uticala na prinos i veličinu ploda, ali je, kako kaže ovaj proizvođač, donekle je imala i pozitivnu stranu.

– Dunja će ove godine biti slađa. U gabaritu su manje, ali su aromatičnije, što je povoljno za proizvodnju rakije. Sadrže više šećera. Međutim, malo je rodila – dodaje Stambolić.

Dejan je jedan od najvećih proizvođača dunja u ovom kraju. Dunjak je posadio 2011. godine, na nadmorskoj visini od 400 metara, a odlučio se za leskovačku, i na nešto manjoj površini za vranjsku dunju, zbog mirisa i ukusa plodova, koji inače sadrže veći procenat suve materije. Ove sorte su manje otporne i odlične za rakiju, sokove i vino.

Stambolić sav rod sa sopstvenih parcela prerađuje, ali ove godine moraće da dokupi. Ukupno prerađuje oko 80 tona. Osim rakije i hladno ceđenog soka i slatka, napravio je i vino od dunja.

 – Od prošlogodišnjeg roda dobili smo 2000 litara vina. Ove godine smo uložili u dizajn, etiketu i marketing, pa smo buteljke vina pravljenog po specijalnoj recepturi, koja se razlikuje od onog za grožđe, poslali za Veliku Britaniju. Cena jedne buteljke je oko 40 funti. Ove godine računam na punu aromu dunja, pa pretpostavljam da će vino i rakija imati poseban kvalitet – dodaje Stambolić.

Tekst i foto: Biljana Nenković