U hali 2 Beogradskog sajma 11. i 12. februara 2023. godine održan je 14. Državni pčelarski sajam međunarodnog značaja, u organizaciji Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS).
U prvom delu hale pčelari su izlagali med i proizvode od meda. Bilo ih je iz svih krajeva Srbije, a bilo je i gostiju iz Hercegovine iz Trebinja. Cene, za razliku od drugih proizvoda, nisu podivljale, te se med mogao naći od 1.000 – 1.800 dinara, koliko je trebalo izdvojiti za hercegovački vresak. Pčelari su svesni da je poskupljenje teško izvodljivo, tako da je polen u ravni s medom, iako bi morao biti bar tri puta skuplji.
– Paritet polena i bagremovog meda je uvek bio 3:1, znači, tri kilograma bagremovog meda je kilogram polena. To bi, realno, bilo tri hiljade i šesto dinara za kilogram polena, što je nemoguće. Cena je oko deset evra i, kad prodamo za tu sumu, to je odlično. Ima ga puno, ima ga i iz uvoza, ali nije istog kvaliteta, lošiji je. Naši ljudi, nažalost, kupuju ono što je jeftinije – požalio se Bogdan Čemerlić iz Višnjićeva kod Šida, jer našim medarima tako ostaje roba koju ne mogu da prodaju.
U njegovim pčelinjacima je trenutno miran period. Pčele su na dohrani medom koji im je ostavio.
– Trenutno vlada mir, pčele za sada dobro podnose ovo vreme. Nije im smetalo malo mraza, što je bilo. Videćemo kako će biti nadalje. Naše su na dohrani medom, ko nije imao dovoljno meda, morao je da pravi pogače, kaže.
A pogača je na Sajmu bilo dosta. Napravljene, upakovane i donete na prodaju. Osim pogača, bilo je tu i raznih preparata za dohranu i poboljšanje energije kod pčela, alata, odela za pčelarstvo, aparata za vrcanje meda i ramova. Možda se samo čini, ali utisak je da su proizvođači opreme bili mnogo zadovoljniji od samih pčelara.
Tekst i foto: Zorica Dragojević