U Skupštini Srbije završena je rasprava u načelu o Predlogu budžeta za narednu godinu, kojim su između ostalog predviđena i veća izdvajanja za oblast poljoprivrede. Na ime subvencija za agrar opredeljena su sredstva u iznosu nešto većem od 41 milijarde dinara, što je gotovo isti iznos kao lane. Kako rasporediti podsticajna sredstva u poljoprivredi, radi obezbeđenja samodovoljnosti Srbije u hrani i zadržavanja konkurentnosti poljoprivrednih gazdinstava?
U pandemiji virusa korona, srpski agrar jeste pokazao ekonomsku otpornost i nije bilo nestašica osnovnih životnih namirnica, a da bi se zadržao taj trend i u narednoj godini, važno je da se podsticajnom politikom subvencionišu inputi u proizvodnji, kao što je to dizel gorivo i povećaju direktna davanja po hektaru, kažu paori.
„Nama treba mnogo goriva, nama treba 100 litara goriva po hektaru i više. Nije samo otići uzorati zemlju i posejati, treba spremiti hranu i lucerku i silažu. Bez regresiranog goriva mi smo u velikom problemu“, rekao je Stevica Rakić,Salaši Rančevo.
„Mnogo bi nam značilo povećanje subvencija po hektaru, da bi mi mogli da pokrijemo troškove goriva, da više ulažemo u đubriva“, rekao je Jovica Trivunović, Salaši Rančevo.
Profesor dr Branislav Vlahović sa Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu ukazuje na značaj pravilne distribucije raspoloživih budžetskih sredstava po linijama proizvodnje.
„Ta sredstva upravo moraju ići u tom pravcu da se podigne nivo konkurentnosti naših poljoprivrednih proizvođača, da bi imali što veći obim poljoprivredne proizvodnje i da onda sledeće godine ponovo govorimo o tome da samodovoljnost hrane nije dovedena u pitanje i da govorimo o tome da imamo dobre rezultate u izvozu poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda“; rekao je Vlahović.
A, poljoprivrednici kažu i to da im kasne subvencije u stočarskoj proizvodnji, te apeluju nadležnima da se ubrzaju isplate, kako bi nastavili sa daljim ulaganjima i kako agrarna kasa za 2021 godinu ne bi bila umanjena zbog prenesenih obaveza iz prethodnih godina.
Izvor: RTV
Foto: RTV