Da li ste u vegetaciji, dok ste obilazili ili štitili voćke, na stablima jabuke, kruške, dunje, mušmule, zapazili letoraste s vrhovima povijenim ka zemlji, tamnim listovima i nedozrelim, ali pocrnelim plodovima? Valjalo bi da sada, kada su svi plodovi obrani i listovi opali, ponovo temeljno pregledate svako stablo.
Piše: Svetlana Mujanović
Ako su na njemu ostali crni plodovi, ako vrhovi lastara i dalje gledaju prema zemljištu, bakterija Erwinia amylovora, koja prouzrokuje bolest poznatu pod imenom bakteriozna plamenjača, uselila se u vaš voćnjak. Sada je pravo vreme da je, bez puno muke i kao za nju loš domaćin, izbacite iz voćnjaka. Ali, pre nego što krenete u ovaj posao, valjalo bi da bolje upoznate parazita.
Zaražava sve nadzemne delove jabučastih voćaka
Bakteriozna plamenjača jabučastog voća predstavlja najrasprostranjeniju i jednu od ekonomski najštetnijih bolesti jabuke, kruške, dunje i mušmule. Bakterija Erwinia amylovora parazitira sve nadzemne delove jabučastih voćaka, na kojima prouzrokuje simptome tipa plamenjače, otuda i odomaćen naziv bolesti. Zaražava cvet, plod, list, grančice, skeletne grane pa čak i deblo.
Najznačajniji, a ujedno i najtipičniji simptom zaraze jesu povijeni mladari, koji na vrhu odaju sliku „pastirskog štapa”. Kada su infekcije jače, na skeletnim granama i na deblu formiraju se rak rane te bakterija može u potpunosti uništiti voćku.
Jabučaste voćne vrste na ovu bakteriju su najosetljivije u fazi cvetanja. Ako vremenski uslovi pogoduju razvoju bakterije, može doći do masovne infekcije cvetova, a tokom vremenskih nepogoda, praćenih olujnim vetrom i gradom, mogu nastati povrede i rane, kroz koje bakterija nesmetano prodire u tkivo i zaraza se širi. Najbolja preventiva je gajenje otpornih sorti jabuke i kruške. Međutim, sve vodeće sorte i podloge ovih voćnih vrsta osetljive su prema ovoj bakteriji.