Proizvodna godina nije pogodovala gajenju šećerne repe, ali se kod tog useva ipak beleže bolji rezultati u prinosima u odnosu na druge jare kulture.
Direktor zadruge Ratar u Kukujevcima Vidosav Brnjašev kaže da je njihova zadruga ove godine ugovorila sa kooperantima proizvodnju šećerne repe na 292 hektara. Dodaje da godina nije bila naklonjena proizvodnji repe, a da su zahvaljujući primeni pune agrotehnike uspeli da ostvare dobre rezultate.
– Ostvarili smo prinos preko 73 tone po hektaru, odnosno 11,7 tona po hektaru šećera smo uspeli da proizvedemo, digestije su bile zadovoljavajući imajući u vidu visok prinos korena koji smo ostvarili, prosečna digestija bila nam je nešto preko 15 procenata – izjavio je Vidosav Brnjašev, ZZ „Ratar“ u Kukujevcima.
U kompaniji Sunoko ističu da agroekološki uslovi, nisu pogodovali uzgoju šećerne repe i da je ta biljna vrsta i pored toga donela prihod proizvođačima.
– Mogu da Vam kažem da je šećerna repa pokazala da je kraljica polja i da je i pored teških uslova dala dobre rezultate i da se isplatila poljoprivrednim proizvođačima – rekao je Slobodan Košutić direktor kompanije „Sunoko“.
A da li će zbog isplativosti ugovornih uslova, kao i državne podrške, od 35 hiljada dinara po hektaru za šećernu repu od naredne godine biti više oranica pod tom biljnom vrstom.
– Ono što želim da najavim da ćemo sledeće godine sigurno povećati površine pod šećernom repom i proizvodnju šećera s obzirom da smo i od države dobili stratešku pomoć u vidu stimulacije od 35.000 dinara za sve proizvođače do 500 hektara i očekujemo značajnije povećanje hektara za sledeću godinu – kaže Košutić.
I proizvođači smatraju da je državna subvencija stimulativna agrarna mera.
– Mi se iskreno nadamo da će doći do povećanja površina pod šećernom repom – potvrdio je Brnjašev.
Recimo i to da je procena za ovu godinu da će prosečan prinos šećerne repe iznositi oko 50 tona po hektaru, a ukupna proizvodnja od oko 1,6 miliona tona repe. To će obezbediti dovoljnu količinu šećera za zadovoljenje domaćih potreba.
Izvor: RTV
Foto: Pixabay