Mlada biljka, sa čvrstim i elastičnim stablom, sa razvijena 4 i više listova predstavlja rasad. Rasad se najčešće proizvodi u toplim lejama, dodavanjem supstrata u kontejnere ili saksije. Kontejneri i saksije koji se najčešće koriste u proizvodnji rasada su od stiropora, kartona i plastike, različitih veličina, oblika i sa različitim brojem otvora, a pre upotrebe plastičnih kontejnera preporučuje se njihova dezinfekcija, kao i dezinfekcija supstrata.
Dezinfekcija je skup određenih postupaka ili radnji usmerenih na uništavanje najvećeg broja neželjenih mikroorganizama,a postupkom dezinfekcije se sa površina ili predmeta u kojim se proizvodi rasad, kao i sa površine semena uklanjaju prouzrokovači bolesti, kao što su bakterije i gljivice. Pre unošenja u leju dezinfikuje se i supstrat (zemljišna smeša), a u te svrhe je najbolje koristiti vodenu paru. Za termičku sterilizaciju vodenom parom potrebno je oko 90°S, a za dezinfekciju supstrata vodenom parom oko 70°S.
Ukoliko se upotrebljavaju već korišćeni plastični kontejneri, potrebno je da se odstrane zaostali delovi korena i treseta. U svrhu dezinfekcije može da posluži rastvor varikine i vode (npr. 1 litar varikine i 9 litara vode). U ovaj rastvor se mogu potopiti kontejneri u narednih 15-20 minuta, a zatim se dobro isperu u čistoj vodi i prosuše. Za dezinfekciju plastičnih kontejnera može se koristiti i 70% alkohol, kao i hemijski preparati.
Deznfekcija semena se obavlja u cilju uništavanja patogena koji se nalaze na njihovoj površini ili u unutrašnjosti. Termička dezinfekcija se obavlja potapanjem semena u toplu vodu ili njegovo izlaganje toplom vazduhu. Temperatura vode u koju se potapa seme je 50-55°S, a za tretman je dovoljno 20-30 minuta (za većinu povrtarskih kultura). Prednosti potapanja semena u toplu vodu su višestruke, a između ostalog pospešuje klijanje i bitno redukuje patogene sa površine semena. Što je voda koja se koristi toplija to je trajanje tretmana kraće. U cilju dezinfekcije semena mogu se koristiti i čaj od kamilice, fermetisani ekstrakt koprive kao i kalijum-permanganat (2-3 gr/10 l vode).
Piše: Savetodavac zaštite bilja Aleksandar Zdravković