Насловна ВЕСТИ Deseta Vurdijada u Babušnici

Deseta Vurdijada u Babušnici

509

Deseta po redu, jubilarna Vurdijada, manifestacija posvećena izuzetnom specijalitetu, prerađevini od mleka -lužničkoj vurdi, održana je u Babušnici u gradskom parku.

Ova varošica pokrenula je i postupak zaštite geografskog porekla ovog specijaliteta koji se pravi od prvoklasnog planinskog mleka bez dodavanja bilo kakvih aditiva i hemije.

Na manifestaciji je učestvovalo preko 150 izlagača, ne samo iz Babušnice, već i iz cele Srbije.

Manifestaciju je otvorila predsednica opštine Babušnica Ivana Stojičić a predsednik žirija bio je poznati gurman Neša Travka.

Direktor Turističke organizacije Babušnica Milan Stanković kazao je da je opština Babušnica, zajedno sa Turističkom organizacijom Pirot, pokrenula postupak zaštite geografskog porekla lužničke vurde.

– Cilj nam je da sačuvamo od nestanka ovu tradiciju i da omogućimo ljudima koji proizvode lužničku vurdu da mogu da svoje proizvode plasiraju na tržište i obezbede sebi egzistenciju na taj način – kazao je Stanković.

Marija Bojkovski iz sela Gornja Koritnica, podno Suve planine, kazala je da je ona sa svojom sestrom Snežanom odlučila da nastavi tradiciju nasleđenu od roditelja i da proizvodi lužničku vurdu.

– Lužnička vurda je specifična po tome što se proizvodi od izuzetnog planinskog mleka. Moj otac se bavi proizvodnjom vurde petnaestak godina, nasledio je tu tradiciju od svog oca, mog dede i mi želimo da nastavim ovu tradiciju – kaže Marija.

Njena sestra Snežana kaže da je vurda poznata i po tome da može na mnogo načina da se konzumira i koristi.

– Mi smo za ovu manifestaciju pripremile vurdu u kombinaciji sa testom, tačnije u obliku princes krofni i korneta, sa povrćem, domaćom svežom paprikom, čeri paradajzom i drugim sastojcima – kaže Snežana.

Mile Jončić, iz babušničkog sela Radoševac pojasnio je kako izgleda proces proizvodnje vurde i koja je tajna vrhunskog kvaliteta tog proizvoda.

– Posle muže sledi ceđenje, kuvanje mleka. Kada se mleko ohladi onda se kiseli, zatim odstoji da se ohladi par sati, nakon čega se stavi u cedilo i tada počinje ceđenje koje može da traje i 24 sata. Vurda dobija na kvalitetu što je više oceđena – kaže Jončić.

Izvor: Tanjug

Foto: Tanjug