Iako još nema posla u svom voćnjaku Dejan Milenković iz sela Polom, kod Vladičinog Hana, često svrati do njega da pogleda u kavom su stanju zasadi kupina, šljiva i krušaka. Prvo pođe od kupinjaka, starog osam godina, u kome je vezivanje mladih lastara za žicu i uklanjanje starih obavio odmah posle berbe.
– Ranije smo imali zime sa velikim snegovima koji su mlade lastare čuvali od izmrzavanja. Sada su one retke pa se desi da lastari stradaju od mrazeva – pojašnjava Dejan.
Uveliko se priprema da krene i sa rezidbom voćaka čim vreme otopli, kako bi mogao ovaj posao da odradi kako treba. Zato prilikom obilaska pažljivo zagleda krošnje zasađene šljive čačanke rodne, čačanke lepotice, kao i kruške viljamovke, santa marije i abate fetel, unapred planirajući šta na njima može rezidbom da dotera kako bi poboljšao rodnost.
Voćke otako orezuje da može da ih bere sa zemlje. Srednji deo na kome se formiraju grančice u njegovom kraju poznatije kao “vodopije” skida i tokom leta, a one koje su pretekle orezaće u predstojećem periodu.
– U rezidbi redovno skidam sve grane koje se međusobno poklapaju i koje mogu da zasmetaju jedna drugoj. Sredina uvek mora da bude očišćena od suvišnih grančica, kako bi drvo kada olista imalo dobro provetravanje – ističe Dejan, koji voće proizvodi na organski način, iako nema zvanični sertifikat za to. Uz voće Dejan proizvodi i vino od kupina, koje pravi bez kapi “hemije”, samo od ploda pomešanog sa šećerom. Ovo vino naš domaćin flašira posle primene pet do šest pretakanja.
– Plodove kupine, koja je protekle sezone dobro rodila, moje mušterije koriste za spremanje soka, slatka i džema. To su izvanredni proizvodi koje tokom zime koriste svi članovi porodice – priča Dejan, ističući da je deo ubrane kupine prodao na otkup po ceni od 110 do 120 dinara za kilogram, dok je od kruške viljamovke napravio odličnu rakiju.
Tekst: Gordana Nastić
Foto: Dejan Milenković