Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Да ли сте пробали лескине ресе?!

Да ли сте пробали лескине ресе?!

1045

Леска је у Србији међу првим воћним врстама која цвета. Фебруар и почетак марта је време када су мушки цветови, односно жуте ресе, пуни полена за опрашивање. Због топлог времена и ниже надморске висине, ових дана већ је почело цветање широм Србије. Али, ове ресе не служе само за опрашивање. Јестиве су, а неки од занимљивих рецепата стижу из Аустрије.

Снежана Елиас, Новосађанка која већ неко време живи у Аустрији и аутор је популарног блога о здравој храни и самониклом биљу „Bon appetit“, каже да су жуте ресе лековите.

– Осушене ресе користе се за припрему чаја. То је први биљни чај у години из природе. Пије за чишћење организма и јачање имунитета. Лескине ресе могу се јести и потпуно свеже или се од њих може правити брашно – каже за Добро јутро Снежана Елиас.

Коришћење брашна од лескиних реса је данас спорадично и углавном је додатак осталим врстама за прављење хлеба. Лековито је, поготову оно које се добија од реса из шуме, јер потиче од самоникле биљке.

Ресе прво осушити

 – Брашно је нешто крупније од обичног пшеничног и делује као мотор за покретање лењих црева. Уколико месите хлеб уз додатак брашна од лескиних ресица, довољно је да га буде 15 до 20 одсто. Нека то буде бесквасни хлеб и нешто тањи, попут погаче. Такође, не смете дозволити да хлеб гори. Пеците га на нешто нижој температури, јер лескине ресе брзо мењају боју и у додиру са јаком топлотом тамне – каже Елиас.

Ресице прво морају да се суше дестак дана, а потом се самељу у блендеру. 

– Употреба лешникових реса датира из времена старих Келта, када се из природе користило све што је погодно за исхрану. Свеже се могу и укиселити, сецкати у салату, а осушене могу заменити орашасте плодове при изради песто соса од сремуша – каже Снежана Елиас.

Берите их спорадично

Мушки цветови леске препознају се као дуге, меснате ресе. Када се протресу пуне су  жутог праха. Пошто шуме још нису олистале лако их је запазити у овог доба године.

– Ко не може да их препозна, нека се прво распита где расте леска, јер има још дрвећа које има сличне мушке цветове. Најбоље је ићи с неким ко је вољан да вам помогне. Најважније упозорење је да се ресе беру спорадично, јер никако не треба оголити цео жбун. Тако дајете шансу да се леска даље размножава у природи – каже Снежана, која непрестано открива чари самониклог биља и несебично их дели са другима.

Текст: Биљана Ненковић

Фото: Снежана Елиас