Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Da li će dunja „planuti“ i po kojoj ceni?

Da li će dunja „planuti“ i po kojoj ceni?

844

Zbog dugotrajne suše i kasnih prolećnih mrazeva ove godine proizvođači očekuju manji prinos dunja, ali veću cenu u otkupu. Agronom Ivan Milojević, rasadničar i odgajivač dunja iz sela Ljubava kod Kruševca, procenjuje da će rod ove godine biti manji za oko 40 odsto.

– Kad je suša i nema kiše biljka trpi stres i ne šalje ništa u plod, koji je ove godine ostao sitan.  Ko nije imao navodnjavanje ubraće značajno manje dunja. Procenjujem da će ih biti toliko malo, da će na tržištu „planuti“ za manje od dvadeset dana“, -kaže Ivan Milojević za Dobro jutro.

I dunje u njegovom porodičnom zasadu od 2,5 hektara imaju dosta plodova u krošnjama, ali sitnijih nego inače. Voda za dunje nije preko potrebna, ali ove godine primećuje se razlika na parcelama koje su navodnjavanje od onih koje nisu.

– Ko nije imao vodu oseća razliku, pre svega u kondiciji i porastu stabla. Na parceli koju smo navodnjavali lišće je i dalje zeleno, biljka je sveža, a plodovi krupniji. S druge strane, na parceli u brdu, gde nije bilo navodnjavanja lišće se prevrnulo od suše. Biljka jednostavno ne izgleda veselo, a plodovi izgledaju zakržljalo. U dobroj godini prosečan prinos po hektaru je oko 20 tona. Ove godine dunje su podbacile – dodaje Ivan.

Zbog nižeg prinosa Milojević očekuje skok cene sveže dunje. Procenjuje da će je prerađivači plaćati od 20 do 25 odsto više nego prethodne godine.

– Za preradu će dunja sigurno koštati oko 70 dinara. Prošle godine je, recimo, bila 50 dinara. Plodovi za konzum ići će preko 100 dinara – kaže Ivan.

Milojevići gaje tri sorte- trijumf, hemus i robustu. Prve dve su bugarske sorte, a treća je nemačka.

– Ona je najbolje podnela ovu godinu. Sve tri su dobre za rakiju, a hemus i za konzum. Da li su dunje slađe zbog više sunca, pa će zbog toga rakija biti bolja?. Dunja maksimalno sadrži 17 briksa. Vrednost briksa je ekvivalentna procentu šećera u dunjama. Veća vrednost šećera znači veću količinu alkohola i bolji kvalitet rakije. Ali, veći briks u praksi ne znači uvek i bolju rakiju. Sve zavisi od umeća – kaže Milojević.

Tekst i foto: Biljana Nenković