Насловна АРХИВА ČUDOTVORNA IMELA: Biljka koja srcu prija – prirodni čistač arterija

ČUDOTVORNA IMELA: Biljka koja srcu prija – prirodni čistač arterija

28648

Kad jaki vetrovi oduvaju lišće s drveća i voćaka tek tada se u krošnjama golih grana mogu zapaziti zelena “gnezda”, loptasti žbunovi. To je imela (Viscum album), poluparazitska zimzelena biljka, jajastih, debelih kožastih listova koji se nalaze na tankim žutozelenimsta grančicama. Ona krade vodu bogatumineralnim materijama iz biljke  domaćina, dok je sama sposobna za proces fotosinteze.

Imeli prijaju biljke s mekom korom, kroz koju će lakše doći do hrane. Brzo se širi, pa  nekada zaposedne  brojna stabla vrbe, lipe, breze, jasena, hrasta, ali i jabuke i kruške. Ako se zadrži  više godina, u stanju je da “zarazi” čitav voćnjak i razori stabla.

Preventiva šlogu

Imelinim otrovnim sluzavim bobicama hrane se ptice i prenose ih s drveta na drvo. Semenka se svojim lepljivim nitima vezuje za koru drveta na kojoj klija i razvija se u odraslu biljku. Cveta u aprilu, a plodovi sazrevaju krajem jeseni. Koliko su bobice imele drage pticama govori i podatak da je drozd imelaš nazvan po ovoj biljci.

Neka narodna imena, na koja upućuju stari zapisi, kao što su veštičija stopa ili metla, govore da je imela prastara biljka koju su koristili naši preci. Druidi, keltski sveštenici, smatrali su je lekovitom i pripisivali joj čarobnu moć. Za vreme svečanog rituala odsecali su je zlatnim noževima i srpovima i koristili kao lek za sve bolesti, najčešće protiv epilepsije, grčeva i histerije, te za lečenje promrzlina.

To nam je potvrdio i prof. Nikola Marčeta iz Novog Sada, autor knjige “U prirodu po zdravlje”, u kojoj je između ostalog izneo i sopstvena iskustva s imelom, te naglasio da je ona odličan lek protiv zakrečenja arterija. Veoma se  ceni i preporučuje kod moždanog udara (šloga), koji se najverovatnije neće ni pojaviti ako se imela uzima preventivno. Posebno dobre efekte ima u lečenju srca, bilo da se radi o angini pektoris, postinfarktnim smetnjama, srčanim tegobama posle virusnih infekcija ili o staračkim srčanim slabostima. Koristi se za lečenje visokog krvnog pritiska, arterioskleroze, poremećaja srčanog ritma, slabosti nervnog sistema i otklanja sve propratne pojave kao što su nesvestica, zujanje u ušima, poremećaj vida, nesanica.

Idealna za dijabetičare 

Normalizuje rad pankreasa, te je idealana za dijabetičare. Poboljšava metabolizam i rad organa za varenje.

Može se koristiti i kao lek za zaustavljanje krvarenja iz nosa, pluća, creva.

Lekovitost zavisi i od domaćina na kojem parazitira. Dokazano je da imela s kruške najbolje stabilizuje krvni pritisak i da je najlekovitija zahvaljujući aktivnim sastojcima kao što su lektini, alkaloidi polipeptidi, flavonoidi, viskotoksin, holin, histamin, vosak, lignin…  

Iako je i danas mnogi smatraju beskorisnom i otrovnom, ponovo je privukla pažnju istraživača kada je otkriveno njeno antikancerogeno delovanje. Istraživanja profesora Rolanda Grosman Maticeka sa univerziteta u nemačkom gradu Hajdelbergu, gde je centar za istraživanje lekovitosti imele, pokazala su pozitivno delovanje na obolele od zloćudnih tumora i artritisa.

Sakupljanje u decembru i januaru

Najbolje je da se listovi i grančice “ubiraju” u periodu pune zrelosti plodova, u decembru i januaru. Međutim, to se može učiniti  i krajem zime, odnosno u martu, jer kasnije  imela  nije lekovita. Odseca se ceo grm do kore stable, a zatim se odstranjuju previše odrveneli delovi, otresaju preostale  bobice i suve grančice. Suše se samo tanke grančice s listovima, najbolje na što jačoj promaji. Dobro je osušena kad se mrvi između prstiju, a važno je i da zadrži prirodnu boju.

Imelu ne smeju koristiti oboleli od side i tuberkuloze, a ne preporučuje se ni trudnicama i majkama koje doje.

Bobice treba držati podalje od dece i kućnih ljubimaca pošto mogu izazvati povišenu temperaturu, proliv i halucinacije.

Od imele se priprema čaj, tinktura i vodeni ekstrakt, vino i  melem, ali se koristi i svež sok.

Keltski kult imele

Rado se sećamo stripa i crtanih filmova o simpatičnim Galima – Asteriksu i Obeliksu i njihovom seoskom svešteniku Aspinikusu, koji im je kuvao čudesni napitak od imele, zahvaljujući kom dobijaju nadljudsku snagu.

Keltski kult imele bio je toliko rasprostranjen i snažan, da su se mnogi običaji sačuvali i danas. Jedan od najpoznatijih je kićenje vrata imelom za Božić po Gregorijanskom kalendaru.

Rimljani su legalizovali brakove tako što se mladenci moraju poljubiti ispod imele. Verovali su  da  se  tim poljupcem rađa večna ljubav. Pripisivali su  imeli magičnu moć i kao talisman je nosili za sreću i plodnost.

Sok protiv astme

Sveže listove i grančice imele oprati i još dok su vlažni iscediti u sokovniku. S malo vode pomešati 25 kapi ovog soka i popiti ujutro na tašte i uveče pre spavanja.

Ima pozitivan uticaj u slučaju neplodnosti, lupanja srca, noćnog napada astme, bubrežnih i bolesti pluća.

Čaj bez kuvanja

Imela se ne kuva. Priprema se hladnim natapanjem tako što se uveče u dva decilitra vode stavi uvrh puna kašičica imele. Ujutro se procedi, malo zagreje i pije nezaslađen čaj u gutljajima.

Kad se  potroši 100 grama imele, pravi se tromesečna pauza.  Međutim, ako  je osoba imala šlog, čaj se konzumira tokom šest nedelja. Prve nedelje teba uzeti tri šolje čaja dnevno, sledeće tri nedelje po dve šolje i još dve nedelje po jednu. Prva šolju čaja  pije se pre i posle doručka, druga pre i posle ručka, a treća pre i posle večere, svaki put po pola šolje.

Tinktura protiv raka

Spravlja se tako  što se  200 grama imele i 100 grama belog luka prelije litrom jake komovice i ostavi desetak dana. Procedi se i uzima supena kašika  tri do četiri puta dnevno.

Pročišćava krvne sudove i deluje antikancerogeno.

Vino za srce i imunitet

Korisno je kod svih poremećaja u radu srca i jačanja imuniteta, a priprema se od 20 grama imele i litra belog vina. Flaša se dobro zatvori i čuva na toplom mestu pet  dana. Nakon tog vremena procedi se i pije rakijska čašica, tri puta dnevno.

Vodeni ekstrakt

Kašičica u prah usitnjene imele razmuti se u dva decilitra vode i ostavi četiri sata. Zatim se procedi i polovina pije ujutro, a ostatak uveče.

Melem od bobica

Sveže bobice imele se pomešju u jednakim delovima sa hladnom svinjskom mašću. Koriste se u slučaju ispucale kože i promrzlina.

 Mešavina protiv groznice

Napravi se mešavina za čaj od šest biljaka, i to  imele, nane i vratića po 10 grama, a matičnjaka, jagorčevine i hajdučke trave po 20 grama. Sve biljke se pomešaju, pa četiri supene kašike preliju litrom ključale vode, a posuda poklopi i ostavi jedan sat. Zatim se procedi, ulije u termos i pije tokom celog dana.

 Lek za hronični nefritis

Pomešati po 20 grama imele, rastavića, kukuruzne svile, gloga i breze. Odvojiti tri supene kašike smese i preliti sa 7,5 decilitara hladne vode. Dodati na vrh noža sode bikarbone i zagrevati do ključanja. Skinuti sa šporeta i ostaviti dva sata da se priohladi. Procediti i piti u toku dana.

D. Radivojac

Dobro jutro broj 560 – Decembar 2018.