Na izvoru Vrševine, kod Uroševića vodenice u Bukoviku, neopisive su gužve, pa meštani čekaju u redu satima kao bi napunili cistrene vodom za žedna stada. Slično je i na drugim vrelima i izvorima u novovaroškom kraju, a tamo gde nema drugih mogućnosti stočari vodu zahvataju direktno iz jezera u kanjonu Uvca.
Utanjili su ili presušili mnogi izvori, čitavi zaseoci su žedni, pa se meštani dovijaju kako bi obezbedili dovoljne količine vode za sebe i za stoku. Najteža je situacija u raštrkanim selima Mesne zajednice Božetići. Ovo je poznati stočarski kraj, gde gotova da nema kuće bez najmanje desetak muznih krava. Pre par godina lokalna samouprava je povela akciju vodosnadbevanja, kojoj se zbog nedostatka sredstava još uvek ne nazire kraj.
-Imam krave, ovce, svinje i koke nosilje, sve ukupno više od 400 žednih grla, koje treba napojiti na ovoj vrelini. Prinuđen sam da po nekoliko puta dnevno vodu dogonim u traktorskoj cisterni sa vrela Vrševine. Veliki je trošak i danguba ali stoka mora da pije- kaže za „Dobro jutro“ Jovan Radišić iz Božetića.
Zbog problema u vodosnadbevanju usled dugotrajne suše, na teritoriji opštine Nova Varoš nedavno je uvedena vanredna situacija, a kritično je i u selu i u gradu. Prema nalogu Opštinskog štaba za vanredne situacije, cisterne Komunalnog preduzeća stavljene su na raspolaganju domaćinstvima koja su ostala bez vode za piće.
-Voda koju se cisternama doprema do ugroženih namenjena je isključivo za piće, a prednost imaju seoska domaćinstva koja imaju zajedničke rezervoare. Situacija je gotovo podjednako teška u svim delovima opštine. Na raspolaganju imamo dve cisterne Komunalnog preduzeća, ali ukoliko bude potrebe, zatražićemo i pomoć od vatrogasaca i vojske- kaže Branko Bjelić, predsednik Opštine Nova Varoš.
U Akmačićima, Vilovima, Komaranima i Burađi gde Komunalno preduzeće „3. septembar“ održava seoske vodovode, restrikcije su uvedene još pre dva, tri meseca. Suve su slavine i u drugim selima gde meštani gazduju zajedničkim vodovodima.
-Lokalna samouprava nije na žalost u mogućnosti da dovede vodu do svakog seoskog domaćinstva. Zbog toga smo odlučili da celokupan agrarni budžet opštine koji trenutno iznosi oko 10 miliona dinara u narednoj godini opredelimo za subvencije za kopanje privatnih bunara. Sličnu meru ima i država. Do sada su ta sredstva išla za nabavku opreme i mehanizacije, ali je voda najpreča, posebno jer nas u godinama koje slede očekuju sve veće suše- kaže predsednik Bjelić.
Željko Dulanović