Prvo prskanje leske po kretanju vegetacije potrebno je u fazi razvoja lista (okvirno mart mesec), a pre najavljenih padavina. Tretman valja obaviti nekim od preparata na bazi bakra. To su Nordoks 75WG (bakar-oksid) 0,3 %, Kuprozin 35 WP, Kobox (bakar-oksihlorid) 2,2 do 3 kg/ha, Kurenoks 50 WP (bakar-oksihlorid) 1,5do 2 kg/ha, Grifon (bakar-oksihlorid+bakar-hidroksid) 3,5 l/ha ili neki drugi preparat registrovan za ovu namenu. Preporuka je da se prska po mirnom i suvom vremenu u najtoplijem delu dana, uz utrošak veće količine vode radi što bolje pokrivenosti biljaka.
Sledeći tretman je u aprilu kada je intenzivan razvoj lisne mase. Pažnju valja obratiti na pojavu lisnih vaši, koje se uočavaju na naličju lista. Za ovu namenu mogu se koristiti preparati: Kozak (lambda-cihalotrin) 0,15 l/ha ili Tonus (acetamiprid) 0,13 kg/ha.
Takođe, neophodno je pregledati lisne pupoljke, i ukoliko su nabubreli i deformisani, a prisutno je 10 % napadnutih pupoljaka u mladim i 15 % u starim zasadima, to je posledica ishrane leskine grinje Phytoptus autllaneae i znak je da se u narednih 15 do 20 dana, u vreme migracije grinja iz pupoljaka na list, voćke oprskaju sledećim preparatima: Amon 020EW (abamektin) 0,75 l/ha ili Abastate (abamektin) 0,07 do 0,014%.
Zamke kišnog maja
U maju leska ulazi u osetljivu fazu formiranja plodova i usled nestabilnog vremena mogu ih inficirati spore gljive prouzrokovača truleži ploda (Monilia spp). Ako se okiša, neophodno je primeniti sledeće fungicide: Dekada 020EW (boskalid) 0,5 l/ha ili Signum (boskalid+piraklostrobin) 1kg /ha. Moraju se nastaviti i preventivni pregledi naličja lista kako bi se što pre uočile lisne vaši i po potrebi obavila zaštita insekticidima.. Od sredine maja postoji rizik pojave leskinog rilaša (Curculio nucum) i polaganja jaja u plodove koji su u porastu. Voćke se štite pre polaganja jaja nekim od insekticida na bazi a.m. lambda-cihalotrin.
U periodu jun, jul, avgust posebnu pažnju obratiti na pojavu lisnih vaši, braon mramoraste stenice (Halyomorpha halus) i zelene povrtne stenice (Nezara viridula). Invazivne vrste stenica oštećuju plod leske sišući sokove koji u tom slučaju nemaju upotrebnu vrednost. Ove invazivne vrste zbog specifičnog načina života, teško je videti u toku dana, njihovo prisustvo može se utvrditi u ranim jutarnjim časovima. Zbog takvog načina života i sposobnosti da lako i brzo migriraju prska se u ranim jutarnjim ili kasnim večernjim satima nekim od preparata na bazi a.m. deltametrin.

U ovom periodu leska je veoma osetljiva na infekcije od prouzrokovača pepelnice leske. Ukoliko postoji uslov za razvoj pepelnice, po pojavi prvih simptoma voćke treba zaštititi nekim od fungicida na bazi sumpora. S njima treba raditi pažljivo, jer su visoke temperature vazduha ograničavajući faktor za njihovu primenu, te hemijske tretmane treba sprovesti u kasnim večernjim satima.
Takođe, proizvođačima preporučujemo da se prilikom upotrebe pesticida pridržavaju preporuka datih na uputstvu koje je sastavni deo pakovanja. Ako se u ovom periodu najavljuju obilne padavine, obavezan je preventivni tretman protiv prouzrokovača truleži nekim od preporučenih fungicida.
Bakar protiv plamenjače
Jesenja zaštita leske usmerena je prvenstveno na suzbijanje bakterija. To je poslednji trenutak da se u zasadima leske obavi tretiranje preparatima na bazi bakra, a u cilju suzbijanja prouzrokovača bakteriozne plamenjače, bakterioznog raka i dr. Bakteriozna plamenjača leske, čiji je prouzrokovač fitopatogena bakterija Xanthomonas arboricola pv.corylina,je jedno od najznačajnijih oboljenja leske. Vlažno i kišovito vreme, uz povoljne temperature vazduha, kao i elementarne nepogode s gradom, pogoduju razvoju i širenju pomenute bakterije.

Preporuka proizvođačima je da pre jesenjeg tretmana pregledaju zasade i ukoliko uoče simptome poput izumiranja grana za koje je pričvršćeno svenulo lišće, sušenja i pucanja kore, rak-rane, sušenja grana i grančica, zaostalih sasušenih plodova i dr. da voćke orežu i sav odrezan materijal iznesu iz zasada ili okućnice i spale kako bi se smanjio infektivni potencijal patogena za narednu sezonu. Tek tada mogu da leske oprskaju. Ovo, kod proizvođača poznato i kao „plavo prskanje“ je važno i za dezinfekciju samih stabala, a osim toga bakar utiče i na bolje odrvenjavanje mladara i lastara i čini biljku spremnijom za ulazak u zimski period.
Primenu bakarnih preparata preporučujemo kada u zasadima leske opadne oko 50 do 70 % lisne mase, i to nekim od sledećih registrovanih preparata: Nordoks 75WG (bakar-oksid) 0,3 %, Kuprozin 35 WP, Koboks (bakar-oksihlorid) 2,2 do 3 kg/ha, Kurenoks 50 WP (bakar-oksihlorid) 1,5 do 2 kg/ha, Grifon (bakar-oksihlorid+bakar-hidroksid) 3,5 l/ha… Prska se po mirnom i suvom vremenu u najtoplijem delu dana, uz utrošak veće količine vode radi što bolje pokrivenosti biljaka.
Piše: Dipl. inž poljoprivrede Slavica Dželatović, PSSS Zaječar

20 DŽEPNIH KNJIGA
Pred vama je svih 20 džepnih knjiga iz serijala „Moj voćnjak“, „Moj povrtnjak“, „Moj vinograd“ i „Moje cveće“. Knjige u formatu 16x12cm u punom koloru na 64 strane, lake za korišćenje i uvek pri ruci.
Moj voćnjak će vas upoznati kako da krenete i počnete da formirate svoj zasad, pripremite zemljište, odaberete voćnu vrstu.
Tu su i Jabuka, Višnja, Trešnja, Kruška, Borovnica, Jagoda, Malina, Leska, Šljiva, Kajsija, Ruža, Paradajz, Paprika, Krompir, Krastavac, Grašak, Pasulj, Lukovi i Vinograd.

0691154004
dobrojutro.redakcija@gmail.com