Kao nekadašnja močvarna oblast Sombor i njegova okolina su „na zelenu granu“ izašali tek kada je ovaj deo Vojvodine prošaran kanalskom mrežom, koja je odvela vodu za ravnice i za sobom ostavila neverovatno plodnu zemlju, černozem.
Danas, kada je severozapad Vojvodine, kojem je Sombor administrativni centar, prokrvljen sa oko 200 kilometara kanalske mreže od koje je velik broj i plovan, sami kanali i njegove obale predstavljaju i ogroman turistički potencijal.
Viziju kanala kao okosnice turizma, sami stanovnici Sombora i okoline su odavno prepoznali, pa su kanalske obale prosto načičkane vikend naseljima kojima dominiraju i skromne vikendice, dostatne tek za jednog ili dvojicu zaljubljenika u sportski ribolov, ali i prave vile koje mogu da prime daleko veći broj onih koji su namerni da uživaju u netaknutoj prirodi kanala, ali i samog Dunava koji je okosnica kanalske mreže.
Međutim, sistem kanala koji je počeo da se izgrađuje još u 18. veku ima daleko više potencijala, čega je svesna i lokalna samouprava, pa su se tako ovih dana somborski gradonačelnik Antonio Ratković i načelnik Zapadnobačkog okruga Goran Nonković, zajedno sa saradnicima sastali sa direktorom Agencije za upravljanje lukama Vukom Perovićem i savetnikom za održivi turizam u Vladi Srbije Markom Bajićem. Povod za sastanak bilo je uspostavljanje saradnje između Grada Sombora i Agencije za upravljanje lukama na zajedničkom radu na uređenju upravljanja rečnim i kanalskim tokovima na teritoriji grada, što je od posebnog značaja, budući da je teritorija Grada Sombora mesto na kome Dunav ulazi u Srbiju i gde započinje nekoliko bitnih kanalskih tokova.
Izvor: Dnevnik
Foto: JVP „Vode Vojvodine“