У периоду за нама репортери СТИПС-а забележили су раст цена товних бикова и товне јунади на појединим продајним и откупним местима, али и пад. Евидентиране су више цене товних свиња на подручју Пожаревца, а прасад су била скупља на подручју Панчева и Смедерева. На сточној пијаци у Нишу доминантна цена јагњади достигла је износ од 330 дин/кг.
На сточној пијаци у Краљеву дошло је до раста продајне цене товних бикова СМ расе телесне масе преко 500 килограма. Доминирао је износ од чак 260 дин/кг.
Откупна цена товних бикова СМ расе телесне масе преко 500 килограма била је виша и у кланицама на подручју Севернобачког региона. Доминирао је износ од 240 дин/кг. Раст откупне цене јунади телесне масе од 350 до 480 килограма евидентиран је у кланицама на подручју Браничевског региона, пошто се откуп најчешће одвијао по цени од 230 дин/кг.
На сточној пијаци у Пожаревцу дошло је до раста продајне цене крава за клање. Доминантна цена телади износила је 160 дин/кг.
У кланицама на подручју Београда дошло је до раста цене товних бикова СМ расе телесне масе преко 500 дин/кг, пошто је доминирао је износ од 255 дин/кг.
Према извештају репортера СТИПС, кланичари са подручја Подунавског региона су по нижим ценама у односу на претходну откупљивали телад СМ расе телесне масе до 160 килограма и товне бикове СМ расе телесне масе преко 500 дин/кг. Доминантна цена телади износила је 420 дин/кг, а товних бикова 240 дин/кг.
Кланичари са подручја Шумадијског региона по нижим су ценама у односу на прву седмицу јула откупљивали краве за клање, пошто је доминирао износ од 152 дин/кг. Нижа откупна цена товне јунади евидентирана је у кланицама на подручју Шапца. Откуп ове категорије говеда вршен је по цени од 250 дин/кг.
Према извештају репортера СТИПС, кланичари са подручја Моравичког региона су у недељи за нама откупљивали женску телад СМ расе по доминантној цени од 330 дин/кг, док су за мушка грла исте категорије и расе плаћали 450 дин/кг. Поред њих вршен је откуп товне јунади телесне масе преко 480 килограма по цени од 200 дин/кг, товне бикове телесне масе преко 500 килограма по цени од 220 дин/кг и краве за клање СМ расе по доминантној цени од 140 дин/кг.
У кланицама на подручју Браничевског региона дошло је до раста откупне цене товних свиња телесне масе од 80 до 120 килограма протекле седмице, јер је доминирао је износ од 160 дин/кг.
У кланицама на подручју Шумадије дошло је до раста откупних цена прасади телесне масе од 16 до 25 килограма на 240 дин/кг, товних свиња телесне масе преко 120 килограма пошто је доминирао износ од 135 дин/кг и крмача за клање јер је доминирао износ од 130 дин/кг.
Репортер СТИПС из Панчева забележио је раст откупне цене прасади телесне масе од 16 до 25 килограма у кланицама на подручју Јужно-банатског региона. Доминирао је износ од 240 дин/кг. Прасад су била скупља и на пијаци живе стоке у Смедереву јер се продаја ове категорије свиња одвијала најчешће по цени од 260 дин/кг. Доминантна цена прасади телесне масе до 16 до 25 килограма била је виша протекле недеље и на сточној пијаци у Крагујевцу упркос понуди од око 300 грла. Износила је 240 дин/кг.
На сточној пијаци у Чачку, евидентиран је пад продајне цена прасади телесне масе до 16 до 25 килограма. Најчешће су се могла пазарити за 200 дин/кг. Карактеристика пијаце што су се по истој цени могла пазарити и грла телесне масе до 15 килограма.
Пад откупне цене прасади телесне масе од 16 до 25 килограма евидентиран је у кланицама на подручју Јабланичког региона пошто је доминирао износ од 230 дин/кг. Идентична је ситуација забележена и на сточној пијаци у Лесковцу.
Откупне цене товних свиња телесне масе од 80 до 120 килограма биле су ниже протекле седмице у кланицама на подручју Средње-банатског региона, јер је доминирао је износ од 150 дин/кг.
Доминантна продајна цена јагњади достигла је рекордних 330 дин/кг у недељи за нама на пијаци живе стоке у Нишу. Главни разлог био је веома слаба понуда ове категорије оваца.
Репортер СТИПС из Смедерева је протекле седмице евидентирао раст цена јагњади и шиљежади јер се продаја јагњади одвијала по цени од 260 дин/кг, а шиљежад по цени од 220 дин/кг.
Кланичари са подручја Браничевског региона по вишој су откупној цени вршили откуп јагњади и шиљежади у односу на преходну седмицу. Доминантна цена јагњади износила је 260 дин/кг, а шиљежади 180 дин/кг.
На сточној пијаци у Пожаревцу евидентиран је раст цене шиљежади пошто су се најчешће могли пазарити по цени од 220 дин/кг и оваца где је доминирао износ од 130 дин/кг. На пијаци живе стоке у Крагујевцу дошло је до раста цена јаради и овнова за приплод у односу на предходни период. За јарад су потенцијални купци требали да издвоје 200 дин/кг, а за овнове 40.000 динара по грлу.
У кланицама на подручју Шумадијског региона дошло је до раста откупне цене јагњади на 250 дин/кг и пада откупне цене двиски на 150 дин/кг.
Цена јагњади била је нижа у недељи за нама на пијаци живе стоке у Лесковцу. Најчешће су се могли пазарити за 270 дин/ кг.
У кланицама на подручју Шапца и околних места нижа је била откупна цена јагњади у односу на претходну седмицу. Доминирао је износ од 250 дин/кг. Обим понуде био је добар.
У малопродајним објектима на територији Кикинде забележен је раст цене сојине сачме на доминантних 108 дин/кг и пад цене сточног брашна на доминантних 27 дин/кг.
Кукуруз окруњен, природно сушен упакован у џакове био је скупљи, а луцеркино сено у балама јефтиније у односу на претходни период на газдинствима у околини Панчева. Код кукуруза је доминирао износ од 26 дин/кг, а код луцеркиног сена у балама 19 дин/кг. Кукуруз је био скупљи и у силосима у недељи за нама.
На пијаци у Панчеву евидентиран је пад доминантне цене пшенице упаковане у џакове на 25 дин/кг. Пшеница упакована у џакове најчешће од 50 килограма била јефтинија и на газдинствима у околини Шапца пошто се најчешће могла пазарити по цени од 26 дин/ кг.
У малопродајним објектима на територији Шапца забележен је раст цене сојине сачме на доминантних 100 дин/кг и сунцокретове сачме на 55 дин/кг.
Доминантне цене пшенице и кукуруза окруњеног, природно сушеног упакова-них у џакове најчешће од 50 килограма биле су ниже протекле седмице на подручју Смедерева. За кукуруз су купци требали да издвоје 27 дин/кг, а за пшеницу 20 дин/кг. Продајна цена кукуруза окруњеног, природно сушеног упакованог у џакове износила је 27 дин/кг на пијаци у Сремској Митровици што указује на раст цене у односу на претходну седмицу.
Најчешћа продајна цена сојине сачме износила је 98 дин/кг, док је цена сунцокретове сачме износила 55 дин/кг у малопродајним објектима на подручју Краљева. На пијаци у овом граду могли су се пазарити кукуруз окруњен природно сушен и пшеница по цени од 32 дин/кг, док је код сточног јечма доминирао износ од 30 дин/кг.
Извор: Agrosaveti.rs/STIPS
Фото: Pixabay