Iz Bečeja dolazi nam Carstvo piva. Mlada, ambiciozna ekipa ljudi, spremna da svojim proizvodom osvoji tržište prve Vojvodine, a zatim i cele Srbije. Da li će im biti lako, pa neće. Sve je više malih pivara i proizvođača piva, a sve su bolja i ukusnija. I njihova, bar ona koje smo imali prilike da probamo su odlična, neka laka citrusna, a neka malo teža, gorča, što bi rekli za svakoga po nešto.
– Mi smo firma iz Bečeja, varijanta pivare naša receptura, naši sastojci a šaljemo ih na kuvanje u Valjevo. Oni nam kuvaju, donose pivo kod nas ili mi odemo po njega i onda ga dalje distribuiramo – po njihovoj recepturi a u valjevskom kraju skuvano je sedam odličnih piva.
– Imamo sedam vrsta piva: Maharadžu, Despot, Mandarin, Imperator, Harambašu, Car i još jednu vrstu. Red amber je voćkasto, višnjasto pivo, Imperator je klasično svetlo lager, Maharadža je voćkasto pivo – priča predstavnik Carstva piva, navodeći koji su to „voćkasti“ ukusi u Maharadži .
– Ima ekstrakte breskve, borovnice i tropskih cvetnih tonova. Za razliku od njega Harambaša je pivo poznato po svojoj gorčini i jačini, ima 7,3 posto alkohola i 10,5 grama hmelja po litri i ima svoje ekstrakte manga i grejpfruta, tako da toj gorčini daju voćkasti ukus. Lager je klasično svetlo pivo, samo je naše nefiltrirano i nepasterizovano – objašnjava mladić iz Bečeja, dodajući da hmelj kupuju u Novom Sadu.
– Hmelj i ječmeni slad kupujemo u Novom Sadu. Posle Novog Sada sve to prevozimo do Valjeva u mesto Prijezdić. Recepturu je napravio vlasnik brenda Miloš Konjević iz Bečeja, odredio kakvi će sastojci ići i koliko čega će ići – osim na točenje pivo imaju i u konzervama i distribuiraju ga po vojvođanskim gradovima.
– Imamo i flašicama od 0,33, ponesemo i flaše od litar kad smo na manifestacijama i natočimo za poneti. Distribuiramo po Novom Sadu, Subotici i Bečeju, u limenkama i točeno – a koje ukuse vole posetioci manifestacija i Novosađani i Subotičani diskutabilno je, svako ima nekog svog favorita.
– Da kažem da svako ima svoj ukus. Harambaša je za one koji vole jako gorče, tamno pivo, kada je neko dosta žedan preporučujem Maharadžu pošto su citrusne note, kiselkasto pivo, osvežavajuće, za toplo vreme, odašilje na leto – novih ukusa za sada nemaju u planu, ali zato u narednom periodu žele da naprave svoju pivaru.
– U planu nam je da otvorimo pivaru u toku naredne dve do tri godine. Ali, ne isplati se samo jednom kuvati pivo, mora se naći par pivara kojima treba, njih pet do šest, pa otvoriti pivaru. Onda bismo kuvali naše pivo i kuvali uslužno – rekao je predstavnik Carstva piva iz Bečeja.
Tekst i foto: Zorica Dragojević