Kultno mesto na srednjem toku Dunava, čarda „Kod Braše“ u Begeču više od dve decenije gosti namernike i slučajne prolaznike iz zemlje i inostranstva. Nalazi se nedaleko od Novog Sada, pored sela Begeč, na samoj obali, na 1276,5. kilometru plovnog puta Dunava.
„Šaran, linjak, štuka, som/biće čorba kao grom!“, kaže pesma čuvenog kant autora Baneta Krstića. Kod Braše, (čarda je dobila ime po doskorašnjem vlasniku Petru Lapuu Braši) čorba je „kao grom“, ma kao „sto gromova“…! Stotine porcija dnevno, hiljade, stotine hiljada, pa možda i milionče – kroz sve ove godine. Jednostavna, pobednička, ljutkasta, ljuta, bez aleve paprike, ali „gromovita“ s „ereš Pištom“ zbog ljutine, prepoznatljiva je i sama sebe preporučuje. „Kod Braše“ se dolazi na antistres terapiju. Stižu gosti iz pravca Begeča, ali i skelom „jole“ iz Banoštora, na sremskoj strani! Pogled na Dunav i obronke Fruške gore na sremskoj strani, razlog je zbog kojeg se zaboravljaju sve brige. Braša je i ribar koji snabdeva čardu ribom. Iako je u penziji i posao prepustio deci, često se može videti i sresti u društvu prijatelja i poznanika. Ima i paprikaša, pržene kvalitetne dunavski ribe, ali Braša već petnaestak godina preporučuje nešto neobično – deverike! Sitno seckane po leđima, da se „ipsilonke“ ne ispreče u grlu i da se odmah stave na roštilj ili u tiganj, a kad se nađu u tanjiru, „govore sto jezika“!
Ponekad, kad se zadesi krupniji ulov, gost može da proba somovsku glavu ispod sača, pa riblje pihtije… Za one što ne vole ribu, ima mesa s roštilja, od nedavno i jagnjetine s ražnja, a preporučuju se i kolači. Piće se nudi kao i u svakoj dunavskoj čardi. Jedino što ovde preporučuju fruškogorska vina, a posebno ona iz komšijskog Banoštora.
Nekoliko časova, možda i celo popodne – doživljaj su za nezaborav. I razlog za povratak u carstvo ribljih specijaliteta u lepotama dunavskih pejsaža.
R I B LJ A Č O R B A
Riblja čorba je najčešće jelo koje se nudi na čardama na Dunavu. Čorba je ukusnija ako ima više vrsta ribe, a dodaju joj se iseckan crni luk, ljuta i slatka aleva paprika, so i voda. Po pravilu čorba je retka, u tanjir se odmah sipaju i parčadi ribe, a posle nje se obično jede pržena riba. Znani i neznani posetioci čardi se raduju ribljoj čorbi. Ona im promeni jelovnik i služi kao predah u obilju mnogobrojnih jela od mesa, krompira i testa!
Riblja čorba se kuva na čardama u kotliću i najveći je ugođaj kad se služi baš iz kotlića u kojem je kuvana na vatri crvene vrbe ili topole.
S a s t o j c i
(za 10 osoba)
• 4 kg mešane ribe (šarana, deverike, babuške…)
400 g izdinstanog posoljenog crnog luka
• 2 dcl kuvanog paradajza
• 1 dcl belog vina
• 4 supena kašike mlevene crvene slatke paprike
• 1 supena kašika mlevene crvene ljute paprike
• so, biber po ukusu
• hladna voda
P r i p r e m a
Svi sastojci se stavljaju u kotlić, sem paprike. Zatim se doda se voda da riba ogrezne. Kuva se na umerenoj vatri crvene vrbe ili topole oko 45 minuta. Neophodno je da se vodi računa da se riba ne raskuva. Kad je gotova iznosi se na sto u kotliću ili razliva u činije ako je kuvana u šerpi ili loncu.
Preporuka pića: Uz riblju čorbu, naročito ako je ljutkasta priliči vino roze boje.
Dobro jutro broj 556 – Avgust 2018.