Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ BUDITE I VI KUM BELOGLAVOM SUPU

BUDITE I VI KUM BELOGLAVOM SUPU

235

  Kumstvo je, kažu, velika čast i neraskidivo veže za čitav život. A da li ste znali, da možete da kumujete i mladom beloglavom supu iz kolonije u kanjonu Uvca u jugozapadnoj Srbiji. Na taj način pomažete zaštitu ove ugrožene vrste orla lešinara koji je na našim prostorima bio pred istrebljenjem. A čovek bi puno čega korisnog imao da nauči od njega.

  Uplatom donacije u iznosu od 2.000 dinara (30 evra iz inostranstva) na račun Fondacije za zaštitu ptica grabljivica iz Beograda stičete pravo da virtuelno usvojite i date ime mladom beloglavom supu koji se ispilio u liticama kanjona. Uslov je da pre toga u galerije markiranih supova na portalu www. vulture.org.rs odaberete pticu kojoj ćete da kumujete.

– Ovu praksu smo uveli pre par godina kako bi smo lakše vodili evidenciju markiranih supova, ali i dali mogućnost građanima koji su zainteresovani da pomognu program markiranja. Svaki čipovani beloglavi sup ima svoj evidencioni karton sa svim informacijama o tome gde je i kada lateo, kao i drugim pojedinostima iz njegovog života, što je od izuzetnog značaja – kažu u Fondacija za zaštitu ptica grabljivica.

  U akciji markiranja u kanjonu Uvca ovog leta obeležen je 21 beloglavi sup, ukupno 406 ptica do sada. Članovi Akademsko-speleološko alpinističkok  kluba iz Beograda i Speleološkog društva „Ponir“ iz Banja Luke danima su se po julskim vrelinama uspinjali i spuštali niz litice kako bi došli do gnezda koja su beloglavi supovi svili u pukotinama i ispod potkapina na stenama. Akciju su podržali Institut za biološka istraživanja, Univerziteta u Beogradu i preduzeće „Rezervat Uvac“ koje se stara o zaštićenom prirodnom dobru u kanjonu Uvca kod Nove Varoši.

  -Markiranja beloglavih supova od velikog je značaja za utvrđivanje faktora koji utiču na kretanje u broju ptica u koloniji. Rezultati nedavnog monitoringa populacije beloglavog ukazuje da na pad broja gnezdećih parova u Rezervatu ‘Uvac’ za čak 16 posto što je posledica neobuzdanog turizma i nedostatka dovoljne količine hrane u zimskom periodu, dok je ukupan pad populacije beloglavog supa u Srbiji procenjen na 20 procenata. Pozitivno je, međutim,  da se broj gnezdilišta ove godine povećao na osam  kolonija što pokazuje na širenje prostora koje kontroliše populacija beloglavog supa- kažu u Fondaciji.

Osim u Specijalnom rezervatu „Uvac“ beloglavi sup se danas gnezdi i u kanjonu Mileševke kod Prijepolja i kanjonu Trešnjice kod Ljubovije, a prošle godine primećen je i na Staroj planini.

   – Beloglavi supovi su poznati po svojoj bračnoj vernosti, i kada jednom odaberu partnera to je za čitav život. Ženka nosi samo jedno jaje, krajem januara ili početkom februara i na njemu leže oba roditelja 54 do 56 dana, dok proces rasta izleglog mladunca na gnezdu traje od 110 do130 dana. Beloglavi supovi su druželjubivi za razliku od ostalih lešinara, i gnezdi se u labavim kolonijama, retko usamljeni parovi- kaže Stevo Radovanović, čuvar prirode u Specijalnom rezervatu „Uvac“.

Željko Dulanović