Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Breskvini smotavci preleću na jabuke i dunje

Breskvini smotavci preleću na jabuke i dunje

256
Јабукин смотавац (Cydia pomonella)

Zasadi jabuka početkom septembra, u zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, nalaze se u različitim fazama razvoja, od faze povećanja intenziteta boje karakteristične za kultivar, do faze plodova zrelih za berbu. Berba letnjih sorti je u toku.

Tokom septembra se nastavlja zaštita jabuke protiv larvi druge generacije jabukinog smotavca (Cydia pomonella). Nakon berbe bresaka i nektarina, usled nedostatka primarnog domaćina, leptiri breskvinog smotavca (Cydia molesta) migriraju u zasade jabučastog voća gde nastavljaju svoj razvoj. Kako bi se odredio pravi trenutak za sprovođenje hemijskog tretmana, preporučuje se praćenje navedenih štetočina preko feromonskih klopki, redovno brojanje ulova imaga kao i pregled plodova u cilju registrovanja prisustva položenih jaja. U cilju sprečavanja ubušivanja larvi jabukinog i breskvinog smotavca u plodove jabuke, preporučuje se primena nekog od insekticida:

 Laser 240 SC (a. m. spinosad)

u količini 400 ml/ha

 Affirm Opti, Mayor, Triton,

Atletic 095 SG, Ema

(a. m. emamektin benzoat)

u koncentraciji 0,25-0,3%

 Avaunt 15 EC, Top Gun

(a. m. indoksakarb)

u količini 0,33-0,5 l/ha

 Exirel (a. m. cijantraniliprol)

u koncentraciji 0,06%

U fazama sazrevanja, sortiment jabuke osetljiv je na prouzrokovače truleži ploda i to: mrke truleži ploda (Monilinia fructigena), gorke truleži ploda (Colletotrichum gleosporoides) i meke truleži ploda (Penicillium spp.). Kako bi sprečili pojavu truleži u skladištima, preporučuje se primena nekog od fungicida:

 Luna expirience

(a. m. tebukonazol+fluopiram)

u koncentraciji 0,075%

 Bellis

(a. m. boksalid+piraklostrobin)

u količini 0,8 kg/ha

 Zato 50 WG

(a. m. trifloksistrobin

 u količini 150 g/ha

Simptom prouzrokovača truleži na plodu jabuke

U zasadima u kojima je berba u toku ne preporučuje se primena hemijskih mera zaštite, a prilikom primene hemijskih mera zaštite, valja voditi računa o karenci primenjenih proizvoda kao i o maksimalnom broju tretmana u toku jedne vegetacije.

Tokom septembra zasadi dunja se nalaze u završnim fazama razvoja plodova do faze početak sazrevanja. Tokom avgusta i početkom septembra treba obratiti pažnju na prisustvo položenih jaja jabukinog smotavca (Cydia pomonella), a ovo je period godine kada i breskvin smotavac (Cydia molesta) migrira u dunjike. Štete koje pričinjavaju larve su iste kao i od larvi jabukinog smotavca, tako što se ubušuju u plodove. Poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje pregled plodova i ukoliko registruju položena jaja navednih štetočina primene insekticid: Affirm opti (a.m. emamektin benzoat) u količini 2 kg/ha.

Na grozdove fungicidima kratke karence

Zasadi vinove loze, u zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, nalaze se u različitim fazama sazrevanja, od faze šarak bobica, do faze bobice zrele za berbu. Tokom sazrevanja grožđa vinova loza je osetljiva na prouzrokovača sive truleži grožđa (Botritis cinerea). Za pojavu oboljenja ključni su vremenski uslovi, učestale padavine u fazi sazrevanja grožđa, naročito ukoliko posle dužeg sušnog perioda naiđe kišni period, pa usled naglog nalivanja bobica dolazi do njihovog pucanja. Na mestima pucanja dolazi do prodora patogena, a osetljivije su sorte zbijenog grozda i tanke pokožice. U cilju zaštite grozdova, preporučuje se sprovođenje hemijskog tretmana zaštite primenom nekog od fungicida:

 Teldor 500 SC, Liberto

(a. m. fenheksamid) 0,1%

 Luna privilege (a. m. fluopiram)

u količini 0,5 l/ha

 Mevalone

(a. m. eugenol+geraniol+timol)

u količini 1,6 do 4 l/ha

Zaštitne mere sprovesti samo u zasadima gde je moguće ispoštovati karencu.

Kontrola krompirovog moljca

Usevi krompira se nalaze u različitim fazama starenja, od faze početak žućenja cime, do faze vađenja krtola. Ukoliko se u septembru nastavi suvo i toplo vreme, preporučuje se poseban oprez, primena i nastavak mera kontrole i zaštite protiv najznačajnije štetočine krompira, krompirovog moljca (Phthorimaea operculella).

Kod sortimenta čije je vađenje u toku i čija je cima propala, preporučuje se:

  • krompir vaditi u što kraćem roku i ne ostavljati na njivi da se suši, čime bi krtole bile izložene napadu krompirovog moljca,
  • nakon vađenja krompir čuvati u skladištima sa kontrolisanom temperaturom (ispod 10°C),
  • sve otvore na skladištu obezbediti gustim mrežama.

Kod sortimenta koji se neće vaditi u skorije vreme preporučuje se:

  • održavanje kompaktnosti zemljišta kako bi se sprečilo stvaranje pukotina i onemogućio prodor ženki do krtola
  • sprovođenje hemijskih mera zaštite primenom nekog od insekticida:

 Exirel (a. m. cijantraniliprol)

u količini 0,1-0,125 l/ha

 Cipkord 20 EC, Ciprazor 20 EC,

Crna mamba (a. m. cipermetrin)

u količini 0,3 l/ha

 Decis 2,5 EC, Konfuzija, Polux

(a. m. deltametrin)

u količini 0,3-0,5 l/ha

 Alverde (a. m. metaflumizon)

u količini 0,2-0,25 l/ha

 Grom (a. m. lambda-cihalotrin)

u količini 0,2-0,25 l/ha

 Ampligo 150 ZC

(a. m. hlorantraniliprol

+ lambda-cihalotrin)

u količini 0,3 l/ha

 Laser 240 SC

(a. m. spinosad) dana 50-100 ml/ha

Zaštita kupusa i paprike od pamukove sovice

Usevi kupusa namenjeni za jesenju proizvodnju nalaze se u različitim fazama razvoja glavice. U septembru se nastavlja sa hemijskim merama zaštite u cilju suzbijanja larvi kupusovog moljca (Plutella xylostella), a vizuelnim pregledima mogu se registrovati i položena jaja pamukove sovice (Helicoverpa armigera).

Položeno jaje pamukove sovice

Poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje obilazak i pregled useva. Ukoliko registruju prisustvo pomenutih štetočina, treba da sprovedu hemijski tretman primenom nekog od insekticida:

 Coragen 20 SC ili Inecor 20 SC

(a. m. hlorantraniliprol)

u količini 0,14 do 0,2 l/ha,

 Altacor 35 WG

u količini 80-100 gr/ha;

 Zakon

u količini 75 do 125 ml/ha,

 Lambada, Grom, Herbos king

(a. m. lambda-cihalotrin)

u količini 0,3 l/ha,

 Scatto

(a. m. deltametrin)

u količini 0,3 do 0,5 l/ha,

 Mavrik

(a. m. tau-fluvalinat)

u količini 0,3 l/ha.

Larva pamukove sovice

Usevi paprike se nalaze u fazi pune zrelosti i imaju tipičnu boju zrelosti. Ukoliko se tokom septembra nastavi toplo i suvo vreme, poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje obilazak i pregled useva. Ako registruju položena jaja pamukove sovice (Helicoverpa armigera), preporučuje se sprovođenje hemijskog tretmana zaštite primenom nekog od insekticida:

 Coragen 20 SC/INECOR 20 SC

(a.m. hlorantraniliprol)

u količini 0,14 do 0,2 l/ha

 Zakon

(a.m. hlorantraniliprol)

u količini 200 ml/ha

 Affirm 095 SG, Proselen xtra, Triton

 (a.m. emamektin benzoat)

u količini 1,5 kg/ ha

U usevima paprike gde je berba u toku, zabranjena je primena hemijskih mera, a u usevima u kojima se očekuje berba voditi računa o karenci primenjenih preparata

Usevi cvekle namenjeni za jesenju proizvodnju sada su u različitim fazama razvoja korena. Ukoliko se vizuelnim pregledom registruje prisustvo pegavosti lista (Cercospora beticola), uz povoljne meteorološke uslove (optimalna temperatura vazduha tokom noći i jutra, kao i jutarnja rosa uz povišenu vlažnost vazduha), može se očekivati dalje širenje infekcije na parceli. U cilju neometanog razvoja korena i lisne mase, povrtarima se preporučuje primena nekog od fungicida:

 Score 250 EC, Sekvenca (a.m. difenokonazol)

u količini 0,4 l/ha

 Zoxis 250 SC, Quadris (a.m. azoksistrobin)

u količini 1 l/ha

Piše: Aleksandar Zdravković, dipl. inž. zaštite bilja